Wzdęcia a ciąża: Co zrobić, gdy jelita są pełne gazów?

wzdęcia a ciąża

Wzdęcia w ciąży w pewnym stopniu są wynikiem zmian, które zachodzą w organizmie przyszłej matki. Gromadzenie się gazów w jelitach to  często skutek niewłaściwej diety. Złe odżywianie zawsze może wywołać wzdęcia, a ciąża jeszcze zwiększa to ryzyko.

Wzdęcia a ciąża – dlaczego wzdęcia są tak często?

U kobiety w ciąży musi być zachowany wysoki poziom progesteronu. Jednocześnie hormon ten powoduje spowolnienia pracy tzw. mięśni gładkich, czyli także tych, które znajdują się w jelitach. W konsekwencji jedzenie dłużej zalega w układzie pokarmowym, a w jelitach gromadzą się gazy, które w innym czasie powinny być już dawno usunięte z organizmu. W II i III trymestrze ciąży pracę jelit utrudnia rosnąca macica, która je uciska. Wzdęcia pod koniec ciąży zazwyczaj dokuczają nawet tym paniom, które do tej pory ich nie odczuwały. Co więcej, mogą one być wtedy silne i mieć nieprzyjemny zapach.

Jak zapobiegać  wzdęciom w ciąży?

Nie można nic poradzić na to, że mięśnie w jelitach pracują wolniej na skutek działania progesteronu. Można jednak wspomóc trawienie, co pozwala na szybsze usuwanie gazów z układu pokarmowego. Ciężarna powinna jeść częściej, ale po trochu. Dieta powinna być zdrowa i lekkostrawna. Trzeba unikać też niektórych produktów, które są zdrowe, ale mają działanie wzdymające np. groch, fasola, kapusta, jabłka. Niewskazane jest picie napojów gazowanych. Potrawy powinno się spożywać wolno, ponieważ pośpiech przy jedzeniu powoduje połykaniu powietrza, które gromadzi się potem w jelitach. Pracę układu pokarmowego nieco przyspieszy ruch, np. spacer, marsz, lekka gimnastyka dla kobiet w ciąży. Ciężarna musi uważać też na to, co nosi – ciasne ubrania sprzyjają gromadzeniu się gazów w układzie pokarmowym.

Co zrobić, gdy już ma się wzdęcia w ciąży?

Wzdęcia w ciąży najlepiej likwidować naturalnymi, domowymi sposobami. Pomocne może być popijanie naparu z kopru włoskiego lub mięty pieprzowej. Stosowanie ziół w ciąży trzeba jednak skonsultować z lekarzem. Szczególnie jeżeli u przyszłej mamy zdiagnozowano jakąś chorobę przewlekłą albo przyjmuje ona jakieś leki. Ciężarna może wykonywać delikatny masaż brzucha (kolistymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Dyskomfort odczuwany w czasie wzdęć złagodzi pozycja ciała, w której kobieta ma lekko uniesione nogi, ponieważ zmniejszy to nacisk na mięśnie podbrzusza.  Jeżeli kobieta w ciąży cierpi z powodu ciągłych wzdęć, a domowe sposoby nie pomagają, warto rozważyć przyjmowanie leków z symetykonem.

Oceń

Data publikacji: 19/11/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *