Tabletki antykoncepcyjne w trakcie ciąży – czy ich przyjmowanie może zaszkodzić dziecku?

tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Poczęcie nie zawsze odbywa się w idealnych warunkach. Czasami kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, mimo stosowania antykoncepcji hormonalnej. Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży wiąże się z niebezpieczeństwem dla dziecka? Odpowiadamy na to pytanie.

Spis treści:

  1. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży a zdrowie dziecka
  2. Dłuższe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży jest odradzane
  3. Przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne w trakcie ciąży – co robić?
  4. Tabletki antykoncepcyjne – jak zaplanować zajście w ciążę podczas ich przyjmowania?

 

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży a zdrowie dziecka

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży zdarza się rzadko – szacuje się, że taka sytuacja dotyczy mniej niż 1 na 100 kobiet [1]. Na skuteczność antykoncepcji mogą wpływać czynniki takie jak:

• pominięcie tabletki;
• przyjmowanie niektórych leków;
• stosowanie niektórych ziół oraz soków owocowych.

Na szczęście brak dowodów naukowych na to, że zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych po poczęciu stanowi zagrożenie dla dziecka [1]. Preparaty dostępne w aptekach nie mają działania teratogennego, dlatego, jeśli kobieta nie wiedziała, że jest w ciąży i przyjmowała jeszcze przez krótki czas tabletki, nie ma powodu do obaw.

Dłuższe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży jest odradzane

Mimo braku badań, które świadczyłyby o negatywnym wpływie tabletek antykoncepcyjnych na rozwijający się płód, lekarze odradzają przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży [2]. Niebezpieczne dla dalszego przebiegu ciąży mogą się okazać inne metody antykoncepcji – badania dowiodły np., że pozostawienie wkładki wewnątrzmacicznej w organizmie może doprowadzić do porodu przedwczesnego oraz zwiększyć ryzyko samoistnego poronienia [3].

Przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne w trakcie ciąży – co robić?

Jeśli kobieta podejrzewa ciążę pomimo stosowania tabletek antykoncepcyjnych, należy jak najszybciej wykonać test ciążowy. Dodatkowo warto udać się do lekarza ginekologa. Jeśli podejrzenie zapłodnienia zostanie potwierdzone w badaniu ginekologicznym, specjalista zaleci jak najszybsze odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne – jak zaplanować zajście w ciążę podczas ich przyjmowania?

W sytuacji, kiedy para planuje ciążę, najlepiej odstawić tabletki antykoncepcyjne na jeden lub dwa miesiące przed poczęciem, tak, aby u kobiety pojawił się przynajmniej jeden naturalny cykl menstruacyjny [1]. Czas przed planowaną ciążą warto przeznaczyć na poprawę diety i wykonanie podstawowych badań. Wielu lekarzy zaleca suplementacje kwasem foliowym, już w okresie poprzedzającym poczęcie [3]. Gdy już dojdzie do poczęcia, niezbędne są okresowe kontrolne badania prenatalne, zgodnie z kalendarzem określonym przez lekarza prowadzącego ciążę. Mają one na celu zbadanie zdrowia dziecka i wykrycie zawczasu ewentualnych nieprawidłowości.

 


Źródła:
1. Murkoff H., Mazel S. W oczekiwaniu na dziecko. Dom Wydawniczy Rebis (2018).
2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/106938,czy-przyjmowanie-tabletek-antykoncepcyjnych-w-ciazy-wplywa-na-rozwoj-dziecka
3. Shoupe D. Antykoncepcja. Ginekologia w praktyce klinicznej. Elsevier Urban & Partner (2013).
4. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/80820,planowanie-ciazy-po-odstawieniu-tabletek-antykoncepcyjnych

Oceń

Data publikacji: 26/11/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *