Szpital kliniczny – co powinnaś o nim wiedzieć?

porodówka

Przed porodem warto odwiedzić miejsce, w którym odbędzie się akcja porodowa. Obejrzenie sali porodowej i izby przyjęć, a także rozmowa z lekarzami pozwoli przyszłej mamie poczuć się pewniej w dniu rozwiązania. Czy na miejsce porodu warto wybrać szpital kliniczny? Z  czym się to wiąże? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Rodzaje szpitali a stopień referencyjności
  2. Czym jest szpital kliniczny?
  3. Gdzie w Polsce znajdują się szpitale kliniczne?

Rodzaje szpitali a stopień referencyjności

Polskie szpitale różnią się między sobą pod względem tzw. stopni referencyjności (wyspecjalizowania). Szpitale o I stopniu referencyjności to zwyczaje szpitale rejonowe i miejskie, w których rodzą kobiety w ciąży niepowikłanej. Dzieci przychodzą tam na świat o czasie i bez żadnych oznak chorobowych. Szpitale o I stopniu referencyjności nie posiadają oddziałów Intensywnej Terapii neonatologicznej, dlatego można w nich rodzić wcześniaki, ale tylko te urodzone po 35. tygodniu ciąży, bez wykrytych wad prenatalnych.

 

II stopień referencyjności oznacza, że szpital został przystosowany do opieki nad kobietami w ciąży zagrożonej, posiada także oddział Intensywnej Terapii dla wcześniaków. Natomiast III stopień referencyjności to szpitale, w których rodzą kobiety o wysokim zagrożeniu dla ciąży. Są one przystosowane do opieki nad dziećmi urodzonymi przed 31. tygodniem ciąży, z wadami rozwojowymi, dokonuje się w nich także najwięcej cesarskich cięć.

Czym jest szpital kliniczny?

Szpital kliniczny to szpital najwyższego poziomu referencyjnego (III). Do tego typu placówek trafiają najbardziej poważne przypadki,  stanowią one także bazę naukowo-dydaktyczną dla uczelni medycznych. W szpitalach klinicznych pacjentka nie jest pytana o zgodę na świadczenia usług zdrowotnych w obecności studentów – młodzi adepci medycyny mogą towarzyszyć jej w różnych sytuacjach, w tym także przy porodzie. Tego typu placówki są wybierane przez kobiety ciężarne w ostateczności, kiedy istnieje duże ryzyko przedwczesnego porodu lub wykonane u nich badania prenatalne wykazały duże nieprawidłowości w przebiegu ciąży.

Gdzie w Polsce znajdują się szpitale kliniczne?

W Polsce funkcjonuje wiele szpitali klinicznych. Na terenie województwa mazowieckiego działają między innymi: Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie, a także Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, ul. Kasprzaka 17 A. W Małopolsce zlokalizowany jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie, a na Śląsku funkcjonuje kilka placówek tego typu w tym między innymi Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie czy też Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny im. prof. Kornela Gibińskiego ŚUM w Katowicach.

Jeśli chodzi o inne rejony Polski, dobrze rozpoznawalne są: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu, a także Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, stanowiące bazę naukowo-dydaktyczną dla Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Oceń

Data publikacji: 08/12/2021, Data aktualizacji: 22/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *