Szczepienia przeciw COVID-19 a ciąża – zalecenia ekspertów

Szczepienia w ciąży – które zrobić i jak zadbać o bezpieczeństwo?

Kobiety w ciąży znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Aby uniknąć zachorowania, powinny one przyjąć jedną ze szczepionek przeciwko COVID-19. Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów oraz Centers for Disease Control and Prevention potwierdzają, że jest to całkowicie bezpieczne.

Spis treści:

  1. Szczepienie przeciw COVID-19 w ciąży- która szczepionka będzie odpowiednia?
  2. Szczepienie przeciw COVID-19 w ciąży- konsultacja lekarska
  3. Szczepienie przeciw COVID-19 a planowanie ciąży
  4. Szczepienie przeciw COVID-19 a karmienie piersią

Szczepienie przeciw COVID-19 w ciąży- która szczepionka będzie odpowiednia?

Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (The American College of Obstetricians and Gynecologists – ACOG) potwierdziło, że dla kobiet ciężarnych bezpieczne są zarówno szczepionki przeciwko koronawirusowi oparte na technologii mRNA (Pfizer, Moderna), jak i szczepionki oparte na technologii wektorowej (AstraZeneca, Johnson&Johnson). ACOG podkreśliło jednak, że obserwowano i oceniono bezpieczeństwo większej liczby kobiet w ciąży, które były zaszczepione szczepionką z użyciem technologii mRNA. Z tego powodu to te szczepionki są zalecane w pierwszej kolejności kobietom ciężarnym.

Centers for Disease Control and Prevention również prowadziło w Stanach Zjednoczonych ocenę bezpieczeństwa szczepionek. Po obserwacji stwierdzili, że u około 90 000 kobiet ciężarnych zaszczepionych szczepionką Pfizer lub Moderna nie wystąpiły żadne działania niepożądane.

Zalecanie przez Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów oraz Centers for Disease Control and Prevention szczepionek z użyciem technologii mRNA nie oznacza, że pozostałe szczepionki wywołują działania niepożądane. Oba rodzaje szczepionek są bezpieczne dla kobiet w ciąży, ale wiadomo więcej o stanie ciężarnych zaszczepionych preparatem mRNA.

Szczepienie przeciw COVID-19 w ciąży- konsultacja lekarska

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników nie stwierdzili zwiększonego ryzyka stosowania szczepień przeciw COVID-19 u kobiet ciężarnych oraz szkodliwego wpływu szczepionki na rozwój dziecka. Jednak, jeśli kobieta jest na wczesnym etapie ciąży oraz nie ma wskazań do pilnego szczepienia, to powinna zostać zaszczepiona, dopiero gdy u dziecka wytworzą się organy. Eksperci zaznaczyli, że każde szczepienie w ciąży powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaznaczyło również, że kobieta ciężarna powinna otrzymać wszystkie merytoryczne informacje na temat szczepionek przeciwko koronawirusowi opartych na technologii mRNA oraz na technologii wektorowej. Pełne informacje na temat szczepionek pozwolą podjąć kobiecie ciężarnej świadomą decyzję.

Według Brytyjskiego Komitetu ds. Szczepień (Joint Committee on Vaccination and Immunisation – JCVI) kobiety ciężarne powinny zostać zaszczepione w tym samym czasie, co reszta ludzi w danym państwie. Powinny więc zostać zaszczepione, gdy pojawi się możliwość szczepień dla ich rocznika, stanu zdrowia czy grupy zawodowej oraz gdy wyrażą one taką chęć.

Szczepienie przeciw COVID-19 a planowanie ciąży

Wiele kobiet, które planują ciążę, zastanawia się, czy powinny zaczekać z przyjęciem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Nie ma takiej konieczności, ponieważ każdy rodzaj szczepienia przeciwko COVID-19 jest zalecany również kobietom, które dopiero planują zajść w ciążę lub się o nią starają. Wbrew powielanym informacjom żadna szczepionka przeciwko koronawirusowi nie stwarza najmniejszego ryzyka niepłodności. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę po podaniu pierwszej dawki szczepionki, to również nie ma przeciwwskazań przed podaniem drugiej dawki.

Szczepienie przeciw COVID-19 a karmienie piersią

U kobiet, które karmią piersią, również nie ma przeciwwskazań do przyjęcia jednego z dwóch rodzajów szczepionki przeciw koronawirusowi. Nie ma także żadnych wskazań do przerywania karmienia piersią po przyjęciu szczepionki. Jest to zupełnie bezpieczne.

Źródła:

https://pulsmedycyny.pl/szczepienia-przeciw-covid-19-kobiet-w-ciazy-stanowisko-ptgip-1115039

https://szczepienia.pzh.gov.pl/stanowisko-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-dotyczace-szczepien-kobiet-ciezarnych-przeciwko-covid-19/

Zdjęcie główne: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 30/06/2021, Data aktualizacji: 23/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *