Ruchy płodu w 35 tygodniu ciąży

ruchy płodu w 35 tygodniu ciąży

W 35 tygodniu ciąży nasze dziecko jest już niemal gotowe do przyjścia na świat. Jego rozwój w brzuchu mamy już się zakończył. Teraz maluszek już tylko rośnie. Ruchy dziecka w 35 tygodniu ciąży są już bardzo ograniczone, ponieważ nie ma na nie zbyt wiele miejsca w brzuszku. Są one jednak wciąż odczuwalne, dlatego przyszłe mamy powinny być wyczulone na ich nagły zanik. Kiedy należy się zaniepokoić? Zobacz!

Spis treści:

1. Rozwój dziecka w 35 tygodniu ciąży
2. Ruchy dziecka w 35 tygodniu ciąży
3. 35 tydzień – słabe ruchy dziecka

Rozwój dziecka w 35 tygodniu ciąży

W 35 tygodniu ciąży dziecko nie rozwija się już fizycznie. Jego wszystkie narządy wewnętrzne są już przygotowane na opuszczenie brzuszka i samodzielne funkcjonowanie. Jedynie układ odpornościowy dziecka wciąż się wzmacnia. Maluszek jest już niemal gotowy na przyjście na świat. Jednak kilka tygodni więcej w brzuchu mamy wyjdzie mu na dobre.

Maluszek w 35 tygodniu ciąży waży już 2-2,5 kg i mierzy około 40-50 cm. Wyglądem przypomina on już noworodka. Jednak wciąż intensywnie rośnie i zwiększa swoją masę ciała, co ma ogromny wpływ na ruchy płodu w 35 tygodniu ciąży. Dziecko każdego dnia może być wyższe nawet o 1 cm i mieć więcej o 14 g tkanki tłuszczowej.

Zobacz również: Badania genetyczne płodu w czasie ciąży pozwalają wykryć zespół Downa i wiele innych chorób genetycznych

Ruchy dziecka w 35 tygodniu ciąży

W 35 tygodniu ciąży możesz nieco inaczej odczuwać ruchy dziecka w brzuchu. Nie są one już tak intensywne, jak w ubiegłych tygodniach. Dziecko z każdym dniem ma coraz mniej miejsca w brzuszku, dlatego jego ruchy stają się bardziej ograniczone.

Ruchy płodu w 35 tygodniu ciąży są słabsze, ale nie przestają być odczuwalne dla ciężarnej. Każde, nawet najmniejsze, przeciągnięcie dziecka przyszła mama może poczuć bardzo intensywnie. Kopniak maluszka może nawet spowodować niewielki ból, ponieważ w 35 tygodniu macica znajduje się tuż pod żebrami kobiety ciężarnej.

Przyszłe mamy powinny także pamiętać, że maluszek w brzuszku potrzebuje snu. Brak odczuwalnych ruchów przez kilkadziesiąt minut najprawdopodobniej oznacza, że nasze dziecko ucina sobie właśnie drzemkę.

Zobacz również: Wody płodowe – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć

35 tydzień – słabe ruchy dziecka

Wiele przyszłych mam zaczyna panikować, kiedy ruchy dziecka nie są odczuwalne. Warto spróbować wtedy nieco pobudzić maluszka do pracy. W tym celu należy zjeść lub wypić coś słodkiego i położyć się na lewym boku. Podniesienie poziomu glukozy powinno sprowokować aktywność dziecka. Możesz również liczyć ruchy dziecka. W ciągu godziny powinnaś odczuć je przynajmniej 10 razy.

Jeśli wciąż odczuwasz słabe ruchy dziecka w 35 tygodniu ciąży lub odczuwasz ich zbyt mało, to powinnaś udać się do lekarza. Wykona on badanie KTG (kardiotokografia). Polega ono na monitorowaniu pracy serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Lekarz wykona również standardowe badanie USG.

Słabe ruchy płodu mogą mieć różne przyczyny. Powodować może je np. niewydolność łożyska lub zaplątanie się dziecka w pępowinę. W takich sytuacjach lekarz może zdecydować o konieczności wywołania przedwczesnego porodu.

 

Oceń

Data publikacji: 02/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *