Najczęstsze przyczyny bezsenności w ciąży

Najczęstsze przyczyny bezsenności w ciąży

przyczyny bezsenności w ciąży

Każda kobieta ciężarna musi borykać się z pewnymi dolegliwościami wynikającymi z jej stanu. Jedną z nich jest bezsenność. Skarży się na nią ponad połowa kobiet oczekujących dziecka. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny bezsenności w ciąży!

Spis treści:

  1. Bezsenność w ciąży – kiedy występuje?
  2. Przyczyny bezsenności w ciąży
  3. Bezsenność w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Bezsenność w ciąży – kiedy występuje?

Bezsenność w trakcie ciąży jest dość częstym problemem. Choć u wielu kobiet objawy te pojawiają się głównie w trzecim trymestrze, to niektóre z nich zmagają się z nimi już we wcześniejszych etapach ciąży. Zazwyczaj bezsenność objawia się poprzez budzenie się w nocy oraz o wczesnych godzinach porannych.

Przyczyny bezsenności w ciąży

Przyczyny bezsenności w ciąży różnią się w zależności od etapu ciąży:

  •  W pierwszym trymestrze główną przyczyną bezsenności są zmiany hormonalne, które prowadzą do częstego wybudzania się w nocy i uczucia zmęczenia w ciągu dnia. Wynika to z wydłużenia fazy REM snu oraz skrócenia fazy NREM, która jest kluczowa dla regeneracji.
  •  W drugim trymestrze, problemy ze snem mogą być spowodowane rosnącym brzuchem, przemieszczeniem narządów wewnętrznych, bólami pleców oraz trudnościami z oddychaniem. W konsekwencji zaśnięcie staje się trudniejsze.
  •  W trzecim trymestrze bezsenność jest zazwyczaj wynikiem znacznego powiększenia brzuszka ciążowego, co utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do snu. Mogą ją również wywoływać nasilające się objawy ciążowe, takie jak skurcze przepowiadające czy częste wizyty w toalecie. Dodatkowo stres związany z nadchodzącym porodem może zakłócać sen.

Zobacz również: Jakie mogą pojawić się dolegliwości w ciąży w 3 trymestrze?

Bezsenność w ciąży – jak sobie z nią radzić?

W walce z bezsennością w ciąży polecamy zastosować następujące sposoby:

  •  Przewietrzenie sypialni przed snem
  • Wybór wygodnej piżamy
  •  Unikanie drzemek w ciągu dnia
  •  Ustalanie regularnych godzin zasypiania i wstawania
  •  Wykonywanie ćwiczeń oddechowych przed snem
  •  Stosowanie aromaterapii
  •  Picie naparu z ziół przed snem

Należy unikać samodzielnego przyjmowania leków na bezsenność, ponieważ może to być niebezpieczne dla matki i dziecka. W ciąży nigdy nie stosujemy żadnych środków farmakologicznych na własną rękę. Jeśli mimo stosowanych metod bezsenność wciąż nam doskwiera, to warto skonsultować się z lekarzem. W razie potrzeby przepisze on nam odpowiednie leki, które nie narażą naszego dziecka na żadne powikłania.

Oceń

Data publikacji: 30/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *