Program Za życiem – co przysługuje kobietom w ciąży?

za życiem

1 stycznia br. weszła w życie ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za życiem. Program ten kierowany jest przede wszystkim do kobiet w ciąży oraz rodzin, w których na świat przyszło ciężko chore dziecko. Poznaj najważniejsze przywileje, jakie przysługują przyszłym mamom.

Świadczenia opieki zdrowotnej i nie tylko… poza kolejnością

Każda kobieta w ciąży ma prawo skorzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach. Co to oznacza w praktyce? Jeśli spodziewasz się dziecka, świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny zostać Ci udzielone w dniu, w którym zgłosisz się do lekarza czy szpitala. Jeśli to niemożliwe i konieczny jest inny termin, nie obowiązuje Cię lista oczekujących. Świadczenia ASO (ambulatoryjnej opieki zdrowotnej) udzielane są ciężarnym w ciągu 7 dni roboczych.

Jeśli chcesz korzystać z tych uprawnień, powinnaś mieć przy sobie dokument tożsamości oraz zaświadczenie od lekarza, które potwierdza Twoją ciążę.

Zobacz też: Kalendarz ciąży czyli ciąża tydzień po tygodniu

Prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ

Jeśli jesteś w ciąży, masz prawo do korzystania z badań i świadczeń profilaktycznych finansowanych ze środków publicznych, czyli nieodpłatnie. Nie ma tu znaczenia, czy jesteś ubezpieczona, czy nie. Co ważne, personel musi poszanować Twoją godność i intymność. Jeśli chcesz, przy badaniach czy porodzie może towarzyszyć Ci bliska osoba.
Masz również prawo do uzyskania pełnej informacji na temat swojej ciąży, przebiegu porodu, połogu czy wszystkich badań i procedur, jakie wykonuje personel medyczny.

To może Cię zainteresować: Bezpłatne badania w ciąży – które zagwarantuje Ci NFZ?

Za życiem to też wsparcie asystenta rodziny

Ciężarna i jej rodzina może skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje asystent rodziny. Chodzi między innymi o udzielenie informacji na temat polityki rodzinnej, udzielenie pomocy prawnej i psychologicznej czy wsparcie w codziennych obowiązkach. Jeśli wystawisz pisemne upoważnienie, asystent rodziny może w Twoim imieniu załatwiać różnego rodzaju sprawy formalne.



5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 25/10/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *