Partnerstwo a ciąża, czyli jak wspierać się wzajemnie w trakcie oczekiwania na dziecko

partnerstwo a ciąża

Jednym z głównych idei, które realizują współczesne pary, jest partnerstwo. A ciąża wymaga szczególnej dbałości o potrzeby ciężarnej. Natomiast ona sama nie może zapomnieć o przyszłym tacie. On też potrzebuje wsparcia.

Ciąża wpływa na emocje kobiety – bądź cierpliwy i pomocny

W czasie ciąży kobieta zmaga się z częstymi wahaniami nastroju. Wszystkiemu winne są hormony, których poziomy nieustannie się zmieniają, co wpływa na pracę mózgu. To dlatego trudno jest przewidzieć reakcję przyszłej matki na sytuacje dnia codziennego, np. nieumyte naczynia. Być może okaże wyrozumiałość, ale może też się mocno zdenerwować. Zły nastrój często wynika też ze zmęczenia ciążowymi dolegliwościami. Jeśli kobieta np. często wymiotuje, boli ją kręgosłup — trudno, aby była w dobrym humorze. Ciężarnej będzie zdecydowanie łatwiej, jeśli partner spróbuje złagodzić mniej przyjemne objawy ciąży, np. wykonując masaż pleców. Spora część kobiet w ciąży nie potrafi odpuścić wykonywania obowiązków domowych. Po prostu źle się czuje w nie posprzątanym mieszkaniu. Warto mieć to na uwadze i wspierać partnerkę w tym zakresie.

Czy przyszły tata potrzebuje wsparcia partnerki?

Oczywiście, że tak. Szczególnie wsparcia emocjonalnego, ponieważ mężczyzna też stresuje się np. zdrowiem maluszka, odpowiedzialnością za sprawy finansowe rodziny. Kobieta w ciąży musi dbać o to, aby mężczyzna nadal czuł się ważny. Naturalne jest to, że rozmowy przyszłych rodziców często dotyczą dziecka i przygotowań do powitania go na świecie. Partnerzy muszą jednak nadal dbać o wzajemne relacje, bliskość. Ich rozmowy nie mogą kręcić się tylko wokół dziecka.

Zobacz również: Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę?

Partnerstwo a ciąża – wspólne przeżycia zbliżają

Partnerzy powinni dzielić ze sobą jak najwięcej przeżyć związanych z ciążą. Mogą razem kompletować wyprawkę, chodzić na USG. Dobrym pomysłem jest wspólne uczęszczanie do szkoły rodzenia. Przyszła matka może “ dzielić się” ciążą z partnerem, np. pozwalając mu głaskać brzuszek i rozmawiać z maleństwem.

Partnerstwo a ciąża zagrożona

Jeśli ciąża jest zagrożona poronieniem lub przedwczesnym porodem, to kobieta powinna dużo odpoczywać, brać leki i nie stresować się. Dlatego jej partner powinien wziąć na siebie większość obowiązków domowych. W tym czasie bardzo ważne jest wsparcie psychiczne partnerki. Czasami wystarczy spokojne wysłuchanie jej obaw i okazać zrozumienie.

Oceń

Data publikacji: 28/09/2024, Data aktualizacji: 30/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *