Nie trzeba zapinać pasów w ciąży, ale może warto?

pasy bezpieczeństwa w ciąży

Mimo że obowiązujące w Polsce przepisy nie nakazują zapinania pasów w ciąży, nie oznacza to, że kobiety nie powinny tego robić. Eksperci są w tej kwestii zgodni – prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa chronią ciężarną i dziecko.

Spis treści:

  1. Przepisy a zapinanie pasów w ciąży
  2. Pasy bezpieczeństwa a ciąża – czy warto je zapinać? Jakie mogą być konsekwencje zdrowotne dla mamy i dziecka niezapięcia pasów?
  3. Adapter do pasów dla ciężarnych – czy warto?

Przepisy a zapinanie pasów w ciąży

W Polsce, według Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, zapinanie pasów w ciąży (widocznej) nie jest obowiązkowe – w przeciwieństwie do przepisów w wielu innych krajach. Tak stanowi prawo, ale jakie zdanie na temat pasów bezpieczeństwa a ciąży mają eksperci?

Specjaliści jednogłośnie uważają, że najbezpieczniejszym sposobem podróżowania dla przyszłej mamy i jej dziecka, jest jazda w prawidłowo zapiętych pasach bezpieczeństwa. Organizowane są różnego rodzaju kampanie (np. „Ciąża i pasy”), które mają zachęcić ciężarne do zapinania pasów, a z czasem nawet zmienić prawo w tym zakresie.

Pasy bezpieczeństwa a ciąża – czy warto je zapinać? Jakie mogą być konsekwencje zdrowotne dla mamy i dziecka niezapięcia pasów?

Wiele badań wskazuje, jak istotną rolę odgrywa zapinanie pasów w ciąży. Pierwszym studium poświęconemu temu zagadnieniu było badanie przeprowadzone w 1971 r. w USA. Okazało się, że śmiertelność wśród ciężarnych, które nie zapinają pasów, jest dwukrotnie większa niż wśród tych, które pasy zapinają. Stąd też już w 1972 r. Amerykańskie Towarzystwo Medyczne wydało zalecenie o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w ciąży.

Specjaliści podkreślają, że warunkiem bezpieczeństwa dziecka w brzuchu jest bezpieczeństwo matki, a śmierć matki w wyniku niezapięcia pasów skutkuje śmiercią dziecka. Kobieta, która nie zapnie pasów, naraża siebie i swoje dziecko na urazy lub liczne komplikacje w ciąży nawet podczas wypadków o niedużej prędkości. Badania wskazują, że nawet podczas zderzenia przy prędkości np. 15 km/h kobieta może stracić dziecko na skutek odklejenia się łożyska. Dlatego też nawet po z pozoru niegroźnych zdarzeniach drogowych wiele kobiet z troski o dziecko decyduje się na przeprowadzenie badań prenatalnych, które mają na celu kontrolę stanu zdrowia malucha.

Jak zatem prawidłowo zapiąć pas, by chronił matkę i dziecko? Oto wskazówki:

  • pas biodrowy powinien być umocowany płasko pod brzuchem, następnie należy go przełożyć przez miednicę i górną część ud;
  • pas barkowy należy przełożyć przez ramię (nie pod), a następnie w poprzek klatki piersiowej – między piersiami i z boku brzucha;
  • pas powinien możliwie najlepiej przylegać do ciała, dlatego odradza się jazdę w obszernych ubraniach.

Adapter do pasów dla ciężarnych – czy warto?

Czym jest adapter do pasów dla ciężarnych? Jest to specjalna nakładka na fotel, która zabezpiecza dolną część pasa przed przesuwaniem się w górę.

Zdania specjalistów na temat jego stosowania są podzielone. Jedni uważają, że wiele z adapterów nie spełnia swojej funkcji podczas wypadku i nie gwarantuje mamie oraz dziecku bezpieczeństwa. Inni eksperci twierdzą, że skoro adaptery zwiększają komfort podróżowania i pozwalają umieścić pas w miejscach najmniej narażających na urazy, to warto je stosować. W Polsce adaptery do pasów dla ciężarnych są dość mało popularne, ale na Zachodzie powszechnie stosowane.

Oceń

Data publikacji: 17/11/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *