Nadmierny przyrost wagi w ciąży – co robić?

nadmierny przyrost wagi w ciąży

Tycie w ciąży jest nieuniknione. Jest to naturalny proces, który musimy zaakceptować. Nadmierny przyrost wagi w ciąży wpływa na rozwój dziecka i stan przyszłej mamy. Nadprogramowe kilogramy mogą przyczynić się do pojawienia się różnych powikłań. Zobacz, czym może grozić nadmierny przyrost wagi w ciąży!

Spis treści:

  1. Kiedy przyrost wagi w ciąży jest nadmierny?
  2. Nadmierny przyrost wagi w ciąży – możliwe konsekwencje
  3. Co robić, gdy za szybko tyję w ciąży?

Kiedy przyrost wagi w ciąży jest nadmierny?

Tycie w ciąży to fizjologiczny proces, na który składa się wiele czynników. Dodatkowe kilogramy pochodzą m.in. z rozciągającej się macicy, powiększonych piersi, pojawienia się wód płodowych oraz zwiększenia objętości krwi. W sumie kobieta tyje nawet kilkanaście kilogramów. Nie dzieje się to jednak nagle. Masa ciała zwiększa się stopniowo. To, o ile dokładnie powinna się zwiększać, zależy przede wszystkim od masy ciała kobiety:

• Około 0,6-0,7 kg na tydzień powinny przybierać na wadze pacjentki z niedowagą
• Około 0,4-0,5 kg na tydzień powinny przybierać na wadze kobiety o prawidłowej masie ciała
• Około 0,3 kg na tydzień powinny przybierać kobiety z nadwagą
• Około 0,2 kg na tydzień powinny przybierać pacjentki zmagające się z otyłością

Zobacz również: Waga w ciąży

Nadmierny przyrost wagi w ciąży – możliwe konsekwencje

Nadmierny przyrost wagi w ciąży nie służy ani dziecku, ani jego mamie. Najczęstszym powikłaniem zbyt szybkiego tycia jest makrosomia, czyli zbyt duża masa urodzeniowa dziecka. W konsekwencji maluch jest za duży, aby kobieta mogła urodzić go naturalnie. Prowadzi to do cesarskiego cięcia. Makrosomia płodu zwiększa także ryzyko rozwoju u dziecka otyłości oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Za duży przyrost wagi może też do powikłań ciążowych. Kobiety w takim przypadku bardzo często zmagać muszą się z cukrzycą ciążową oraz nadciśnieniem indukowanym ciążą. Grozi im także stan przedrzucawkowy.

Zobacz również: Ratunku! Bardzo szybko tyję w ciąży!

Co robić, gdy za szybko tyję w ciąży?

Nadmiernemu przyrostowi wagi w ciąży należy zapobiegać już od jej początku. W tym celu należy przede wszystkim zadbać o swoją dietę. Kobieta powinna jeść zgodnie ze swoimi potrzebami. Należy więc obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i jeść zgodnie z nim w pierwszym trymestrze. W drugim należy dodać do niego 360 kalorii, a w trzecim 475.

Ciężarna nie powinna także rezygnować z aktywności fizycznej. Pozwoli jej to utrzymać prawidłową masę ciała. Sport należy uprawiać przynajmniej trzy razy w tygodniu, jeśli tylko stan zdrowia na to pozwala.

Oceń

Data publikacji: 14/03/2023, Data aktualizacji: 23/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *