Leukocyty, czyli białe krwinki, to komórki, które odpowiadają za ochronę organizmu przed drobnoustrojami – bakteriami oraz wirusami. Zbyt wysoki poziom leukocytów w moczu może świadczyć o toczącej się w organizmie infekcji. Jak to wpływa na przebieg ciąży? Czy wymaga leczenia? Sprawdź nasz artykuł – Leukocyty w moczu – ciąża – o czym świadczy wysoki poziom leukocytów w moczu w ciąży!
Najważniejsze informacje:
Jeśli chodzi o leukocyty w moczu w ciąży, norma wynosi 1 – 3 lub 1 – 5 leukocytów w polu widzenia. Niewielka ilość leukocytów w moczu w ciąży jest więc zupełnie normalna i nie powinna być przyczyną niepokoju.
Jeśli poziom leukocytów wynosi powyżej 5, oznacza to, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Podwyższony poziom leukocytów może wynikać z infekcji układu moczowego (np. zapaleniu pęcherza, zakażeniu nerek lub zapaleniu cewki moczowej).
Zbyt wysoki poziom leukocytów w ciąży może także świadczyć o:
• białkomoczu,
• grzybicy pochwy,
• nowotworach układu moczowo-płciowego.
Każde z wymienionych zakażeń może być niebezpieczne, ponieważ mogą one doprowadzić do przedwczesnego porodu, wywołać zaburzenia w rozwoju dziecka lub nawet przyczynić się do poronienia i utraty ciąży.
Objawy podwyższonego poziomu leukocytów w ciąży różnią się w zależności do rodzaju infekcji. Jeśli doszło do zakażenia w postaci zapalenia pęcherza, ciężarna może odczuwać ból podczas oddawania moczu. Inne objawy, które mogą się pojawić, to także gorączka, nudności oraz mętny i nieprzyjemnie pachnący mocz.
Inna przyczyna podwyższonego poziomu leukocytów w moczu, grzybica pochwy, objawia się poprzez charakterystyczne serowate upławy, ciężarna może odczuwać również dyskomfort podczas stosunku, a także pieczenie i swędzenie zewnętrznych narządów płciowych (np. w obrębie warg sromowych).
Za zbyt duże stężenie leukocytów w moczu w ciąży może odpowiadać także białkomocz. Choroba ta na początku może nie dawać żadnych objawów.
Badanie moczu jest obowiązkowe dla każdej ciężarnej kobiety. Najczęściej lekarz zleca je raz na miesiąc. By ocenić stan układu moczowo-płciowego w ciąży, poza badaniem moczu lekarz może zlecić także USG jamy brzusznej.
By nie dopuścić do infekcji w ciąży, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny intymnej. Ciężarna powinna dbać o to, by regularnie opróżniać pęcherz moczowy (zgodnie z potrzebami), powinna także regularnie (2 razy dziennie) podmywać miejsca intymne. Warto również stosować zioła, które wspomagają pracę układu moczowego (np. rumianek).
Leczenie infekcji układu moczowego w ciąży zależy od przyczyny zakażenia. Jeśli stan zapalny został wywołany przez bakterie, u ciężarnej wdrażana jest antybiotykoterapia.
Zdjęcie: pixabay.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 27/04/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz