Zajście w ciążę możliwe jest jedynie w trakcie kobiecych dni płodnych. To właśnie wtedy uwalniana jest gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Chcąc zajść w ciążę, musimy więc obliczyć, kiedy wypadają nasze dni płodne. Kalkulatory, kalendarzyki czy pomiar temperatury to metody, które nam w tym pomogą. Sprawdź, jak je zastosować!
Spis treści:
W internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które obliczą najlepszy dla Ciebie termin na zajście w ciążę. Wystarczy wpisać w niego średnią długość Twojego cyklu miesiączkowego oraz datę ostatniej miesiączki. Te dane wystarczą kalkulatorowi do wyznaczenia Twoich dni płodnych.
Korzystając z kalkulatora, pamiętajmy, że nie bierze on pod uwagę żadnych przesunięć w cyklu miesiączkowym. Może on więc się nieco pomylić. Obliczając dni płodne, warto więc obliczenia kalkulatora uzupełnić o obserwację własnego ciała. W ten sposób nasze wyliczenia będą najbliższe prawdy, a w konsekwencji nasze szanse na zajście w ciążę się zwiększą.
Kalendarzyk to także świetna metoda na obliczenie najlepszego terminu na zajście w ciążę. Jego prowadzenie jest bardzo proste. Wystarczy zapisywać w nim daty kolejnych miesiączek. Dzięki temu będziemy wiedziały, ile mniej więcej trwają nasze cykle. W ten sposób oszacujemy, kiedy powinna wystąpić owulacja. Pamiętajmy jednak przy tym, że w cyklu miesiączkowym może dochodzić do przesunięć np. na skutek stresu czy intensywnego wysiłku fizycznego.
Zobacz również: Ciąża bez stresu: poradnik dla przyszłych mam, jak dbać o siebie
W określeniu spodziewanego terminu dni płodnych pomóc mogą nam także pomiary temperatury naszego ciała. W trakcie jajeczkowania powinna ona nieznacznie wzrosnąć. Aby zauważyć owy wzrost, musimy mierzyć temperaturę codziennie o tej samej porze. Najlepiej robić to jeszcze przed wstaniem z łózka. Uzyskane pomiary należy codziennie zapisywać.
Dni płodne rozpoznać możemy także po wyglądzie naszej wydzieliny z pochwy. Zmienia się ona w trakcie cyklu miesiączkowego. W trakcie dni płodnych kobiecy śluz staje się rzadszy i śliski. Dzięki temu plemniki mogą trafić do komórki jajowej.
Data publikacji: 05/05/2024
Dodaj komentarz