Jakie są objawy ciąży w pierwszym tygodniu?

jakie są objawy ciąży w pierwszym tygodniu

Wiele kobiet poszukuje odpowiedzi na pytanie „jakie są objawy ciąży w pierwszym tygodniu”. Niestety odpowiedź może się okazać mało satysfakcjonująca. Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia? Od kiedy liczy się pierwszy tydzień ciąży? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Jakie są objawy ciąży w pierwszym tygodniu?
2. Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – jak rozpoznać ciążę na tak wczesnym etapie?
3. Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – co zrobić, gdy istnieje szansa, że kobieta jest w ciąży?
4. Od kiedy liczy się pierwszy tydzień ciąży?
5. Często zadawane pytania o objawy ciąży w pierwszym tygodniu

Jakie są objawy ciąży w pierwszym tygodniu?

Wiele kobiet poszukuje odpowiedzi na pytanie „jakie są objawy ciąży w pierwszym tygodniu”. Niestety na tak wczesnym etapie w organizmie kobiety nie zachodzą jeszcze żadne zmiany, które byłyby widoczne gołym okiem. Jeden z pierwszych charakterystycznych symptomów ciąży, tzw. krwawienie implantacyjne, pojawia się dopiero w terminie spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po zapłodnieniu. Objaw ten można pomylić z okresem, w związku z czym rozpoznanie ciąży jest tym bardziej utrudnione.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – jak rozpoznać ciążę na tak wczesnym etapie?

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu są trudne do uchwycenia nie tylko na pierwszy rzut oka. Również wykonanie domowego testu ciążowego ani nawet wizyta u ginekologa na tak wczesnym etapie nie pomogą w stwierdzeniu, czy doszło do zapłodnienia. Test ciążowy kupiony w aptece powinien być wykonany najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki, natomiast z wykonaniem testu ciążowego z krwi należy poczekać do około 8-10 dnia po zapłodnieniu [1].

Zobacz również: Kalendarz ciąży – tygodnie ciąży

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – co zrobić, gdy istnieje szansa, że kobieta jest w ciąży?

Jeśli kobieta podejrzewa, że doszło do zapłodnienia, musi się uzbroić w cierpliwość i poczekać z wykonaniem testu ciążowego. W międzyczasie warto podjąć odpowiednie kroki i zadbać o swoje zdrowie. Jeśli istnieje szansa, że doszło do poczęcia, kobieta powinna odstawić wszelkie używki oraz zmodyfikować dietę. Warto wykonać także analizę moczu, cytologię oraz badania krwi, aby wykluczyć anemię, cukrzycę lub inne nieprawidłowości [2] [3].

Zobacz również: Ciąża ektopowa – przyczyny, objawy, diagnostyka

Od kiedy liczy się pierwszy tydzień ciąży?

Na koniec warto wspomnieć o tym, od kiedy liczy się pierwszy tydzień ciąży. Wiek ciąży określa się wstecznie, na podstawie wyniku badania USG, z uwzględnieniem terminu ostatniej miesiączki. To właśnie pierwszy dzień wystąpienia krwawienia jest określany jako pierwszy dzień ciąży, a pierwszy tydzień cyklu menstruacyjnego to umowny pierwszy tydzień ciąży [4].

Często zadawane pytania o objawy ciąży w pierwszym tygodniu

1. Czy czuje się, że jest się w ciąży?

Moment zajścia w ciążę nie jest odczuwalny dla kobiety. Niemożliwe do uchwycenia są także objawy ciąży w pierwszym tygodniu. Charakterystyczne wczesne oznaki ciąży pojawiają się dopiero w terminie spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po zapłodnieniu.

2. Jak rozpoznać ciążę w 1. tygodniu?

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu są niemożliwe do uchwycenia. Zapłodnienia nie da się także wykryć za pomocą testów ciążowych, ponieważ stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej jest zbyt niskie.

3. Po jakim czasie pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się zwykle w terminie spodziewanej miesiączki – należy do nich brak typowego okresu, natomiast obecność krótkiego i mało obfitego krwawienia implantacyjnego. Kolejne wczesne oznaki ciąży, takie jak nudności, tkliwość i bolesność piersi czy też zmiany nastroju mogą się pojawić około 20-28 dnia po zapłodnieniu, jednak nie jest to regułą. U każdej kobiety ciąża przebiega inaczej.

4. Jakie mogą być pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży to: krwawienie implantacyjne, poranne nudności, tkliwość i bolesność piersi, wymioty, wzrost ogólnej temperatury ciała, zaburzenia snu, zaparcia, zgaga, a także zmienność nastroju i zachowania.


Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/test-ciazowy-z-krwi-kiedy-wykonac

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/1-tydzien-ciazy-czego-moze-spodziewac-sie-przyszla-mama

3. https://www.mustela.pl/mustela-blog/1-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy

4. https://epozytywnaopinia.pl/1-tydzien-ciazy-01-10/

 

Oceń

Data publikacji: 19/04/2022, Data aktualizacji: 21/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *