Jakie jest znaczenie monitorowania ruchów dziecka w ciąży?

znaczenie monitorowania ruchów dziecka w ciąży

Odczuwanie ruchów dziecka wiąże się z ogromną ekscytacją. Dzięki temu wizja posiadania dziecka staje się jeszcze bardziej realna. Ruchy te mogą nam bardzo dużo powiedzieć o dziecku, dlatego warto się im przyjrzeć bliżej. Sprawdź, jakie jest znaczenie monitorowania ruchów dziecka w ciąży!

Spis treści:

  1. Znaczenie monitorowania ruchów dziecka w ciąży – po co to robić?
  2. Jak liczyć ruchy dziecka?
  3. Monitorowanie ruchów dziecka w ciąży – co powinno Cię zaniepokoić?

Znaczenie monitorowania ruchów dziecka w ciąży – po co to robić?

Monitorowanie ruchów dziecka w ciąży pozwala kontrolować, czy u maluszka wszystko jest w porządku. Jeśli maluch regularnie kopie i się kręci, to możemy być pewne, że nic złego się z nim nie dzieje. Nagłe zmiany częstotliwości jego ruchów mogą być z kolei powodem do niepokoju.

Pamiętajmy, że dzieci w łonie matki mogą już pokazywać swój temperament. Jedne z nich będą bardziej aktywne i ruchliwe, a inne spokojniejsze. Żadna z tych możliwości nie świadczy, że z maluszkiem dzieje się coś złego. Wyczulone powinnyśmy być jedynie na zmianę częstotliwości jego aktywności oraz nagły brak ruchów płodu.

Zobacz również: Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka?

Jak liczyć ruchy dziecka?

Ruchy dziecka w ciąży możemy monitorować samodzielnie. Jest to bardzo proste. Wystarczy położyć się w wygodnej pozycji i liczyć, ile ruchów się pojawi. Uwzględniać należy przy tym każdy ruch dziecka – kopnięcie, obrót, zmianę pozycji. Liczenie możemy na spokojnie przerwać, jeśli wyczujemy co najmniej 10 ruchów. W takiej sytuacji z maluszkiem na pewno nie dzieje się nic złego.

Jeśli w ciągu godziny nie naliczyłaś co najmniej 10 ruchów dziecka, to warto spróbować nieco pobudzić maluszka do aktywności. W tym celu możesz zrobić sobie krótki spacer, poćwiczyć na piłce gimnastycznej czy zjeść przekąskę z wysoką zawartością węglowodanów. Następnie znowu ułóż się w wygodnej pozycji i licz ruchy dziecka.

Monitorowanie ruchów dziecka w ciąży – co powinno Cię zaniepokoić?

W trakcie liczenia ruchów dziecka zaniepokoić powinnyśmy się w przypadku:

  • Mniej niż czterech ruchów na godzinę
  • Braku wyczuwalnych ruchów
  • Mniej niż 10 ruchów na godzinę mimo prób pobudzenia dziecka do aktywności
  • Nagłe szybkie i chaotyczne ruchy dziecka
  • Zauważalne zmiany w aktywności dziecka

W takich sytuacjach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wykona on badanie USG i oceni stan płodu. Wykona także odpowiednie działania w razie wykrycia jakichkolwiek problemów.

Oceń

Data publikacji: 05/05/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *