Jak prowadzić kalendarz dni płodnych?

jak prowadzić kalendarz dni płodnych

Kalendarz dni płodnych to jedna z metod, które pomogą nam zajść w ciążę lub jej uniknąć. Dzięki niemu możemy także wyliczyć termin kolejnej miesiączki. Jest to podstawowa wiedza każdej kobiety, dlatego podpowiadamy, jak prowadzić kalendarz dni płodnych!

Spis treści:

1. Czym jest kalendarz dni płodnych?
2. Kalendarz dni płodnych – jak go prowadzić?

Czym jest kalendarz dni płodnych?

W organizmie kobiety dochodzi do cyklicznych zmian, które nazywa się cyklem miesiączkowym. Dzieli się on na cztery fazy:

● Fazę menstruacji, czyli czas, kiedy kobieta miesiączkuje. Trwa ona od 4 do 7 dni. W trakcie tej fazy kobieta jest niepłodna.
● Faza folikularna, czyli faza niepłodności względnej – trwa ona mniej więcej od 6 do 13 dnia cyklu. W tym czasie w jajniku dojrzewa pęcherzyk Graffa, z którego później zostanie uwolniona komórka jajowa. W tej fazie płodność kobiety nie jest najwyższa, ale może dojść do zapłodnienia.
● Owulacja, czyli jajeczkowanie – w tej fazie komórka jajowa zostaje uwolniona, a kobieta jest najbardziej płodna. Owulacja przypada na 14 dni przed spodziewaną miesiączką.
● Faza lutealna, czyli faza niepłodności bezwzględnej – w tym czasie organizm przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, to ciałko żółte ulega degradacji i rozpoczyna się menstruacja. W tej fazie szanse na zapłodnienie są niewielkie.

Kalendarz dni płodnych pozwoli nam obliczyć, kiedy znajdziemy się w danej fazie cyklu. Dzięki temu możemy poznać datę najbliższej miesiączki czy owulacji. Kalendarz dni płodnych jest stosowany także jako metoda antykoncepcji. Nie jest ona jednak polecana, ponieważ cykl miesiączkowy to kruchy mechanizm. Jego długość może się zmienić m.in. na skutek diety czy silnego stresu.

Zobacz również: Ciąża – ile tygodni trwa ciąża, jak wyliczyć termin porodu?

Kalendarz dni płodnych – jak go prowadzić?

Prowadzenie kalendarza dni płodnych jest proste, jeśli robimy to skrupulatnie. Wystarczy co miesiąc zapisywać dokładną datę pierwszego dnia miesiączki. Po około 6 miesiącach możemy zobaczyć, ile mniej więcej trwa nasz cykl miesiączkowy. Na tej podstawie możemy wyliczyć, kiedy pojawi się następna miesiączka. Kalendarzyk pozwoli nam także sprawdzić, kiedy szanse na dziecko są najwyższe.

W kalendarzu dni płodnych możemy prowadzić także na zapisywaniu temperatury ciała. W trakcie owulacji jest ona o 0,2°C wyższa. Pomiary powinniśmy wykonywać regularnie o tej samej porze.

 

Oceń

Data publikacji: 08/12/2022, Data aktualizacji: 20/12/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *