Jak powstaje ciąża bliźniacza?

jak powstaje ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście. Może ona być jedno- lub dwujajowa. Te dwa rodzaje ciąż bliźniaczych powstają w zupełnie inny sposób. W jaki? Zobacz, jak powstaje ciąża bliźniacza jedno- i dwujajowa!

Spis treści:

  1. Ciąża bliźniacza dwujajowa – jak powstaje?
  2. Ciąża bliźniacza jednojajowa – jak powstaje?

Ciąża bliźniacza dwujajowa – jak powstaje?

Ciąża bliźniacza dwujajowa powstaje poprzez zapłodnienie dwóch oddzielnych komórek jajowych przez dwa plemniki. Są więc one od siebie całkowicie niezależne. Mają inny materiał genetyczny, przez co mogą być do siebie kompletnie niepodobne. Dzieci w takim przypadku mogą mieć także inną płeć.
Płody w przypadku ciąży bliźniaczej dwujajowej nie są od siebie zależne w żadnym stopniu. Rozwijają się obok siebie w harmonii. Mają osobne worki owodniowe oraz osobne kosmówki, które z czasem przekształcają się w dwa osobne łożyska.

Zobacz również: Czy poród bliźniaków w 29 tygodniu jest niebezpieczny?

Ciąża bliźniacza jednojajowa – jak powstaje?

Ciąża bliźniacza jednojajowa powstaje w zupełnie inny sposób. W jej przypadku podczas zapłodnienia jeden plemnik trafia do jednej komórki jajowej. Zapłodnienie przebiega więc tak samo, jak w przypadku ciąży pojedynczej. Oznacza to, że dzieci odziedziczą po rodzicach ten sam zestaw genów. Będą więc wyglądały podobnie oraz będą tej samej płci.

Do powstania ciąży bliźniaczej jednojajowej dochodzi, jeśli zapłodniona komórka jajowa się podzieli. Jej dalszy rozwój zależy od tego, ile dni minie od zapłodnienia do podziału:

  • Jeśli do podziału zapłodnionej komórki jajowej dojdzie do trzech dni po zapłodnieniu, to zarodki będą rozwijać się, tak jak w przypadku ciąży dwujajowej. Będą miały osobne worki owodniowe i osobne kosmówki.
  • Podział komórki jajowej między 3 a 8 dniem po zapłodnieniu oznacza rozwój zarodków w osobnych workach owodniowych. Będą one miały jednak jedną kosmówkę. Skutkować to może powikłaniem ciążowym zwanym zespołem przetoczenia między płodami (zespół TTTS).
  •  Podział zapłodnionej komórki jajowej między 8 a 13 dniem wiąże się z jednym workiem owodniowym i jedną kosmówką. Może to prowadzić do zespołu przetoczenia między płodami oraz do zaplątania się pępowin płodów.
  •  Jeśli komórka podzieli się dopiero 13 lub więcej dni po zapłodnieniu, to rozwiną się bliźnięta zrośnięte (syjamskie). Jest to najbardziej problematyczny rodzaj ciąż bliźniaczych. Wiąże się on z wieloma różnymi powikłaniami.
Oceń

Data publikacji: 25/10/2023, Data aktualizacji: 31/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *