Jak można rozpoznać dni płodne?

jak można rozpoznać dni płodne

Jak poznać, kiedy są dni płodne? To pytanie zadaje wiele kobiet starających się o dziecko. Ich rozpoznanie jest bardzo istotne, ponieważ to właśnie w dni płodne szanse na ciążę są największe. Pomoże nam w tym obserwacja swojego organizmu oraz kilka sprawdzonych metod. Jakich? Po czym poznać, że są dni płodne? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

1. Jak zaobserwować dni płodne?
2. Kalendarzyk dni płodnych
3. Dzień płodny – objawy
4. Mierzenie temperatury
5. Testy owulacyjne
6. Badania na rozpoznanie dni płodnych

Jak zaobserwować dni płodne?

Dni płodne to czas, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. U zdrowej kobiety pojawiają się one w każdym cyklu miesiączkowym i trwają około 5-7 dni. Czas ich trwania zależy od długości cyklu miesiączkowego.

W trakcie dni płodnych dochodzi do owulacji, czyli jajeczkowania. Jest to czas, w którym gotowa do zapłodnienia komórka jajowa zostaje uwolniona. Owulacja zwykle ma miejsce na mniej więcej 14 dni przed miesiączką. Jednak dni płodne rozpoczynają się na 2-3 dni przed owulacją i kończą 2-3 dni po.
Jak zauważyć dni płodne? Jest to bardzo proste, jeśli dobrze znamy swój cykl miesiączkowy. Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów.

Kalendarzyk dni płodnych

Kalendarzyk to najbardziej popularny sposób na to, jak rozpoznać, kiedy są dni płodne. Aby zastosować tą metodę, kobieta musi wiedzieć, ile średnio trwa jej cykl miesiączkowy. Dzięki temu będzie ona mogła wyliczyć spodziewaną datę miesiączki. Aby obliczyć, kiedy wypada owulacja, wystarczy odjąć od niej 12 dni, a następnie 4.

Przykładowo u kobiet z 28-dniowym cyklem należy od 28 odjąć 12. Daje nam to 16 dzień cyklu, od którego musimy odjąć jeszcze 4. Oznacza to, że owulacja wystąpi między 12 a 16 dniem cyklu miesiączkowego.

Kalendarzyk dni płodnych nie sprawdzi się u każdej kobiety. Jest to mało precyzyjna metoda, która nie uwzględnia zmian w cyklu miesiączkowym. Spodziewana miesiączka może się opóźnić m.in. na skutek stresu, wahań hormonalnych czy diety. W konsekwencji do owulacji również nie dojdzie w spodziewanym terminie.

Zobacz również: Co oznacza niepłodność? Co powoduje niepłodność u mężczyzn i kobiet? Wyjaśniamy

Dzień płodny – objawy

Kobieta może rozpoznać dni płodne poprzez obserwację własnego ciała. O wysokiej szansie na zajście w ciążę mogą świadczyć następujące objawy:

● Śluz płodny – w trakcie dni płodnych śluz kobiety jest przeźroczysty i rozciągliwy. Konsystencją może on przypominać nieco białko jaja kurzego.
● Ból owulacyjny – podczas uwolnienia komórki jajowej kobieta może odczuwać ból w podbrzuszu. Zwykle nie jest on zbyt nasilony i pojawia się tylko po jednej stronie.
● Wrażliwość piersi na dotyk
● Wzrost libido – większość kobiet to właśnie w trakcie dni płodnych ma największą ochotę na seks

Zobacz również: Bezpłodność a niepłodność – na czym polega różnica?

Mierzenie temperatury

Metoda termiczna to polecany sposób na to, jak poznać, że ma się dni płodne. Polega ona na regularnym pomiarze temperatury ciała. Kobieta powinna robić to codziennie o stałej porze (najlepiej od razu po przebudzeniu). W trakcie dni płodnych kobieta powinna zauważyć jej wzrost o około 0,2-0,4 °C.

Testy owulacyjne

Testy owulacyjne to najszybszy i najprostszy sposób na rozpoznanie dni płodnych. Wykrywają one wzrost hormonu LH, który jest charakterystyczny dla okresu okołoowulacyjnego. Testy owulacyjne wykonuje się tak samo, jak testy ciążowe. Pozytywny wynik oznacza, że do owulacji powinno dojść w ciągu 24 godzin.

Badania na rozpoznanie dni płodnych

W celu rozpoznania dni płodnych możemy także wykonać badania w gabinecie lekarskim. Szczególnie poleca się:

● Badanie progesteronu – jest to badanie krwi, które wykonuje się w 21 dniu cyklu. O tym, że przeszłyśmy w danym cyklu owulację, świadczy wynik między 1,83 a 23,9 ng/ml.
● Dopochwowe badanie USG – wykonuje się je 3-4 razy w trakcie cyklu miesiączkowego. Lekarz w trakcie badania ocenia, czy cykl przebiega prawidłowo. Sprawdza również, jak wzrastają pęcherzyki, z których uwalniają się komórki jajowe. Na tej podstawie może on nam podać dokładną datę owulacji.

 

Oceń

Data publikacji: 06/09/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *