Inhalacje to jeden ze sposobów na walkę z przeziębieniem. Są one bezpieczne także dla kobiet w ciąży. Inhalacje świetnie zastąpią leczenie farmakologiczne, które może nie być wskazane przyszłym mamom. Najlepszym wyborem będą inhalacje solą fizjologiczną w ciąży. Użyć możemy do nich także naturalnych olejków eterycznych.
Spis treści:
1. Czy można robić inhalacje z soli fizjologicznej w ciąży?
2. Jak wykonywać inhalacje na katar w ciąży?
3. Inhalacje w ciąży z soli fizjologicznej – ile razy dziennie?
4. Czy inhalacje w ciąży można wykonywać w każdym przypadku?
Kobiety w ciąży powinny stosować jak najmniej leków. Złagodzą one nieprzyjemne dolegliwości, ale mogą przy tym bardzo zaszkodzić naszemu dziecku. Nie wolno po nie sięgać bez uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Co więc zrobić, jeśli dopada nas przeziębienie? Wykonać domową inhalację!
Inhalacje to naturalny sposób leczenia przeziębienia. Są one bardzo skuteczne i proste w wykonaniu, a przy tym są całkowicie bezpieczne. Pomogą zwalczyć katar, kaszel i ból zatok. Przy tym nie podrażniają żołądka, który w ciąży i tak jest dość wrażliwy. Warto wykonywać je także profilaktycznie w celu zapobiegania infekcjom.
W ciąży najlepiej jest wykonywać inhalacje solą fizjologiczną. Sięgnąć możemy także po naturalne olejki eteryczne np. olejek eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy czy miętowy. Upewnijmy się jednak wcześniej, że nie zawierają one żadnych syntetycznych dodatków, które mogą negatywnie wpływać na dziecko.
Zobacz również: Co na przeziębienie w ciąży – leki czy domowe metody? Jak zadbać o zdrowie mamy i malucha?
Wykonanie inhalacji jest bardzo proste. Potrzebować będziemy jedynie miski, wrzątku, ręcznika oraz soli fizjologicznej lub wybranego olejku eterycznego. Dalsze przygotowanie przedstawia poniższa instrukcja:
1. Wlej wrzątek do przygotowanej miski
2. Dodaj do niego jedną ampułkę soli fizjologicznej lub kilka kropel wybranego olejku eterycznego
3. Pochyl głowę nad miską i przykryj ją ręcznikiem, tak aby para się nie rozprzestrzeniała
4. Wdychaj parę przez około 10 minut
Zobacz również: Katar w ciąży – jak sobie z nim radzić?
Inhalacje w ciąży to całkowicie bezpieczny i skuteczny zabieg. Możemy więc wykonywać je nawet 2-3 razy dziennie przez kilka dni. Nie zaszkodzą one przyszłej mamie ani jej dziecku, jeśli będą wykonywane zgodnie z powyższymi instrukcjami. Pamiętajmy jednak, aby inhalacji z soli fizjologicznej nie wykonywać na noc, ponieważ ma ona działanie odkrztuszające.
Inhalacje w ciąży nie są zalecane każdej przyszłej mamie. Należy z nich zrezygnować w przypadku:
● Ropnego zapalenia nosa lub migdałków
● Chorowania na gruźlicę
● Wysokiej gorączki
● Niewydolności oddechowo-krążeniowej
Jeśli masz wątpliwości co do stosowania inhalacji, to porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym ciążę. Sprawdzi on, czy inhalacje są dla Ciebie bezpieczne i doradzi, jak najlepiej je wykonywać.
Data publikacji: 02/10/2022, Data aktualizacji: 07/04/2023
Dodaj komentarz