Ibuprom w ciąży – czy i kiedy można stosować lek?

Ibuprom w ciąży

W ciąży nie można stosować żadnych leków bez wiedzy i zgody lekarza. Czy to dotyczy także niesteroidowych leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty, takich jak Ibuprom? Czy stosowanie ibuprofenu w ciąży jest bezpieczne? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Spis treści:

Ibuprom – co to za lek?
Jak działa ibuprofen?
Czy wolno zażywać ibuprofen w czasie ciąży?
Jakie mogą być konsekwencje stosowania ibuprofenu w ciąży?

Ibuprom – co to za lek?

Ibuprom to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) zawierający ibuprofen, dostępny bez recepty. Jest on powszechnie stosowany do uśmierzania bólu o niewielkim i średnim nasileniu, a także w sytuacji wystąpienia gorączki oraz objawów grypy lub przeziębienia.

Jak działa ibuprofen?

Zawarta w leku Ibuprom substancja czynna, ibuprofen, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Lek ten jest metabolizowany w wątrobie i następnie organizm go wydala razem z moczem. Ibuprofen hamuje aktywność enzymu, który odpowiada za produkcję prostaglandyn – białek biorących udział w powstawaniu stanu zapalnego [1]. Lek zapobiega powstawaniu stanu zapalnego i zwalcza jego objawy.

Czy wolno zażywać ibuprofen w czasie ciąży?

Większość leków jest zakazana w czasie ciąży. Czy dotyczy to także ibuprofenu? Tak. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, ibuprofen nie powinien być stosowany u kobiet w I. trymestrze ciąży, a w II trymestrze ciąży można go przyjmować tylko w sytuacjach, kiedy jest to bezwzględnie konieczne [2]. Bezpieczną dawką w II trymestrze ciąży jest do 600 mg ibuprofenu na dobę, natomiast w III trymestrze ciąży nie należy podawać ibuprofenu ani także innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych [3].

Inne leki przeciwbólowe, które tak samo jak ibuprofen mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, to: aspiryna, pyralgina, pochodne fenylobutanolu i wiele innych. Natomiast lekiem przeciwbólowym, który może być sporadycznie i bardzo małych dawkach stosowany w ciąży, jest paracetamol [4].

Jakie mogą być konsekwencje stosowania ibuprofenu w ciąży?

Szkodliwość ibuprofenu powinna być rozpatrywana w kontekście konkretnego trymestru ciąży. Najpoważniejsze konsekwencje ma stosowanie leku w ostatnim trymestrze [2]. Zażywanie ibuprofenu w trzecim trymestrze ciąży może doprowadzić do przedwczesnego zamknięcia przewodu Botalla w sercu dziecka, czego powikłaniem jest zaburzenie funkcjonowania układu naczyniowo-sercowego oraz nadciśnienie płucne.

Najbezpieczniejszy czas na zastosowanie ibuprofenu to II trymestr. W tym czasie okresowe przyjęcie niewielkiej dawki leku nie powinno wywrzeć negatywnego wpływu na płód [2] [5]. Natomiast stosowanie ibuprofenu na początku ciąży jest niewskazane, ponieważ lek może zwiększać ryzyko krwawień, przyczyniać się do przedłużenia porodu, a także wywołać wczesne poronienie [2] [5].

Jeśli kobieta omyłkowo zażyła niewskazany lek w trakcie ciąży, warto wykonać dodatkowe badania prenatalne, aby upewnić się co do zdrowia dziecka. W pierwszej kolejności zalecane są testy przesiewowe, które są nieinwazyjne, takie jak np. USG lub badanie NIPT. Dopiero gdy one dadzą nieprawidłowy wynik, lekarz może skierować pacjentkę na badania inwazyjne, takie jak np. amniopunkcja. Prawidłowy rezultat badań prenatalnych pozwoli parze odzyskać spokój, tak cenny w czasie ciąży.

Źródła:

1. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=382

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/ibuprofen-w-ciazy-czy-mozna-go-stosowac

3. https://farmaceuta-radzi.pl/leki-przeciwbolowe-w-ciazy/

4. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88664,leki-przeciwbolowe-ktore-mozna-bezpiecznie-stosowac-w-ciazy

5. https://www.mamazone.pl/artykuly/ciaza-i-porod/ciaza/zdrowie/ibuprofen-w-ciazy/

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 22/12/2021, Data aktualizacji: 24/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *