Trudności z oddychaniem w ciąży – z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić?

oddychanie w ciąży

Trudności z oddychaniem w ciąży – z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić?
Oddychanie w ciąży może stanowić trudność nawet dla 70% kobiet spodziewających się dziecka. Najczęstsze dolegliwości, które się z tym wiążą to spłycenie oddechu i duszność. Nie można wskazać jednej przyczyny ich występowania, ponieważ mogą być bardzo indywidualne u każdej z kobiet. Jak radzić sobie z tymi trudnościami i kiedy zgłosić się do lekarza? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Spis treści:

Oddychanie w ciąży – jakie są przyczyny trudności z oddychaniem?
Oddychanie w ciąży – I trymestr ciąży
Oddychanie w ciąży – II trymestr ciąży
Oddychanie w ciąży – III trymestr ciąży
Zaburzenia oddychania w ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Oddychanie w ciąży –jakie są przyczyny trudności z oddychaniem?

Oddychanie w ciąży to złożony proces, na który ma wpływ wiele czynników i układów. Do najważniejszych zaliczamy zmiany hormonalne (zachodzące w ciele kobiety), zwiększone obciążenie serca i zmiany mechaniczne, które powstają na skutek rosnącej macicy.

By dokładnie przyjrzeć się przyczynom trudności w oddychaniu, poniżej omawiamy każdy z trzech trymestrów ciąży.

Oddychanie w ciąży – I trymestr ciąży

Oddychanie w ciąży w I trymestrze jest zależne od wzrostu poziomu hormonów: progesteronu, estrogenu, prostaglandyn. Największy wpływ ma progesteron, który jest odpowiedzialny za rozwijanie się ciąży i jej utrzymywanie.

Ponadto progesteron to stymulator centralnego ośrodka oddechowego, który odpowiada za ’napęd’ oddechu. Progesteron podnosi jego wrażliwość na dwutlenek węgla, który jest usuwany przez organizm, gdy dochodzi do jego nadmiaru. Często powoduje to szybszy oddech, jak i hiperwentylacje.

Trudności z oddychaniem w ciąży mogą być związane ze zwiększoną objętością krwi. Prowadzi to do cięższej pracy serca, podwyższonego tętna oraz tzw. objętości wyrzutowej serca, czyli ilości krwi, która jest tłoczona przez serce w trakcie jednego skurczu.

I trymestr ciąży może być już związany z odczuwaniem trudności w mówieniu, łapaniem powietrza oraz szybszym męczeniem się. Dlatego tak ważne jest, by już od początku ciąży kobieta rozpoczęła ćwiczenia oddechowe, polegające na kontroli oddechu i uspokojeniu. Należy jednak pamiętać, że wszelakie działania powinno omówić się z lekarzem prowadzącym.

Oddychanie w ciąży – II trymestr ciąży

Na oddychanie w ciąży w II trymestrze ciąży wpływają, oprócz zmian hormonalnych i kardiologicznych, zmiany mechaniczne.

Macica oraz dziecko zajmują już więcej miejsca w jamie brzusznej, a to utrudnia proces oddychania. Narządy wewnętrzne zostają przesunięte w kierunku płuc i przepony, a to zmniejsza funkcjonalną objętość płuc, jak i możliwości ruchowe przepony (nie ma jak efektywnie zasysać powietrza). Płuca mają mniejszą ilość powietrza, a tor oddechowy przybiera formę piersiową. Polega ona na oddychaniu przy użyciu mięśni szyi oraz górnej części klatki piersiowej. Wtedy oddychanie w ciąży jest bardziej męczące i może prowadzić do napięcia karku i barków.

Ponadto dodatkowym utrudnieniem są rozciągnięte mięśnie brzucha. Niezbędne do efektywnego oddychania są aktywne mięśnie, gdyż wspierają pracę przepony, jak i ruch żeber na zewnątrz, który powiększa przestrzeń dla płuc w trakcie wdechu. Gdy są rozciągnięte, zaburzony jest cały ten proces, a ponadto zaburzona zostaje stabilizacja miednicy.

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to od początku ciąży zalecane jest trenowanie oddechu za pomocą toru przeponowego/dolnożebrowego. Dzięki temu zostaną utrzymane funkcje brzucha, lepsze dotlenienie organizmu oraz efektywniejsza objętość płuc.

Oddychanie w ciąży – III trymestr ciąży

Oddychanie w ciąży w ostatnich miesiącach często przynosi poprawę. Wpływ ma na to ułożenie dziecka w macicy. Gdy przesuwa się niżej w kierunku miednicy, mniej naciska na przeponę. Poza tym drogi oddechowe ulegają rozszerzeniu z powodu hormonów, które mają działanie rozkurczające na mięśnie gładkie.

Jednak z tego względu, że dziecko przybiera coraz więcej na wadze, może również bardziej przeszkadzać w oddychaniu. Kobieta odczuwa kopniaki, które kierowane są w przeponę, a to może prowadzić do bezdechu. Do tego dochodzą czynniki psychologiczne, takie jak niepokój związany z porodem i pojawieniem się dziecka na świecie. Ma to wpływ na głębokość, prędkość i mechanikę kobiecego oddechu.

By oddychanie w ciąży w III trymestrze było jak najbardziej prawidłowe i zdrowe należy skupić się na relaksacji fizycznej i psychicznej. Dobrze działają ćwiczenia uspokajające oraz wyciszające, a także uczące relaksacji mięśni brzucha, jak i mięśni dna miednicy. Warto o pomoc w doborze ćwiczeń poprosić fizjoterapeutkę lub położną, dzięki czemu kobieta lepiej przygotuje się do porodu.

Zaburzenia oddychania w ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Gdy oddychanie w ciąży jest nieprawidłowe, może powodować różnego typu problemy. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli:

• kobieta ma zawroty głowy
• tętno jest bardzo wysokie lub pojawia się kołatanie serca
• mają miejsce wahania ciśnienia
• pojawia się ból podczas oddychania
• kobieta odczuwa narastającą duszność, która nie mija
• ma miejsce świszczący oddech, uciążliwy kaszel
• sinieją usta lub palce
• w przypadku istniejącej astmy dochodzi do zaostrzenia choroby

Gdy pojawiają się te lub inne objawy, które wywołują niepokój u kobiety, powinna się ona udać do lekarza. Czasami konieczna jest dalsza diagnostyka i rozpoczęcie leczenia.

Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 28/05/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *