Dlaczego w ciąży bolą piersi?

Dlaczego w ciąży bolą piersi? sposoby na ból piersi w ciąży

Ból piersi to jedna z najczęstszych dolegliwości, na które może cierpieć kobieta w ciąży. W większości przypadków nie utrudnia to codziennego funkcjonowania. Dlaczego w ciąży bolą piersi? Jak sobie poradzić z tym problemem? Podpowiadamy!

Spis treści:
Dlaczego w ciąży bolą piersi? Jakie są przyczyny bólu?
Dlaczego w ciąży bolą piersi? Jak sobie poradzić z tym
Jakie inne dolegliwości pojawiają się w czasie w ciąży?
Które objawy w ciąży powinny wzbudzić niepokój?

Dlaczego w ciąży bolą piersi? Jakie są przyczyny bólu?

Wiele kobiet cierpi w czasie ciąży na nadwrażliwość piersi. Dolegliwość ta zazwyczaj ma charakter napadowy i nie utrudnia znacząco codziennego funkcjonowania. Dlaczego w ciąży bolą piersi? Skąd wynika to obrzmienie? Najczęściej wiąże się ono z zachodzącymi w kobiecym organizmie zmianami i zmianą wahań stężenia hormonów ciążowych – progesteronu i estrogenów. Hormony te wpływają na tkankę gruczołów piersiowych, powodując jej rozrost.

Dlaczego w ciąży bolą piersi? Jak sobie poradzić z tym problemem?

Ból piersi to objaw, który można zaobserwować już w pierwszych tygodniach ciąży. Ponieważ kobiece ciało przygotowuje się do porodu, a także do późniejszej produkcji mleka i karmienia piersią, gruczoły mlekowe powiększają się, napinają i stają bardziej wrażliwe na dotyk. Bardzo ważne jest, by w tym czasie nosić wygodną, niekrępującą ruchów bielizną. Jak jeszcze można sobie poradzić z tym problemem?

Na bolące piersi w ciąży mogą pomóc natryski ciepłą i zimną wodą. Dolegliwość może ustąpić także po zastosowaniu delikatnego masażu lub domowych okładów z liści kapusty. Jeśli domowe sposoby się nie sprawdzają i ból piersi utrudnia codzienne funkcjonowanie, lekarz może przepisać lecznicze maści lub zaproponować odpowiednie leki, które zredukują bolesność piersi.

Jakie inne dolegliwości pojawiają się w czasie ciąży?

Wiemy już, dlaczego w ciąży bolą piersi. Warto poznać także inne dolegliwości, które mogą się pojawić w ciąży w wyniku zmian zachodzących w kobiecym organizmie. Należą do nich:

  • dolegliwości gastryczne – Polskie Towarzystwo Ginekologiczne donosi, aż 50 – 70% ciężarnych do 14 tygodnia ciąży odczuwa uciążliwe nudności oraz wymiotuje [1],
  • częste oddawanie moczu,
  • puchnięcie kończyn,
  • zaparcia – mogą się one utrzymywać przez cały okres ciąży,
  • zgaga – podobnie jak zaparcia, ta dolegliwość może trwać nawet do końca ciąży,
  • żylaki – w czasie ciąży mogą się one pojawiać nie tylko na nogach, ale także i w postaci hemoroidów.

Zobacz więcej: Najczęstsze dolegliwości ciążowe – jak sobie radzić z nimi?

Które objawy w ciąży powinny wzbudzić niepokój?

Powyższe objawy ciąży są jak najbardziej normalne i występują u większości przyszłych mam. Warto jednak nieustannie obserwować swoje ciało, niektóre oznaki mogą bowiem wzbudzić niepokój. Objawy takie jak krwawienia, ból w dole brzucha, gorączka, zbyt wczesne odpływanie wód płodowych czy powiększenie węzłów pachowych w ciąży powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza – ginekologa, ponieważ mogą one świadczyć o problemach zdrowotnych, które mogą zagrozić ciąży.

Dowiedz się więcej: Na co uważać w ciąży – niepokojące objawy 


Źródła:
1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, 2005.

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: dolgachov/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 24/10/2019, Data aktualizacji: 09/11/2021

2 odpowiedzi na “Dlaczego w ciąży bolą piersi?”

  1. Elżbietka Elżbietka pisze:

    Tak jak wyżej, nie pamiętam bólu piersi, może jedynie tkliwość lekką, ale to miałam całe życie podczas okresów również. Najbardziej dokuczał mi stres czy wszystko będzie ok z dzidziusiem, tym bardziej, że około 10 tc zaczął mnie boleć brzuch i miałam lekkie krwawienia. Na szczęście moja ginekolog pani doktor Wioletta Rozmus-Warcholińska którą dosłownie całuję po rękach i pozdrawiam serdecznie zleciła mi wykonanie kompletu badań łącznie z prenatalnymi i okazało się że miałam torbiel na jajniku która powstała dopiero w okresie ciąży. Na szczęście z dzidziusiem było wszystko ok – jak się przestałam stresować to i bóle brzucha ustały.

  2. Baśka Baśka pisze:

    Mnie w ciąży najbardziej doskwierały zaparcia, mimo, że bardzo dbałam o dietę. Nigdy wcześniej nie miałam zaparć a ginekolog powiedział, że to przez hormony i żebym kupiła czopki eva/qu ktore są wlaśnie dla kobiet w ciąży i karmiących. Faktycznie skutecznie i szybko działają i są bezpieczne. W zasadzie wszystkie ciązowe doliegliwości są spowodowane skokiem hormonów. Oprócz zaparć, na samym początku ciąży ciągle wymiotowałam i miałam nadwrażliwość na zapachy. Bólu piersi nie pamiętam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *