Ból spojenia łonowego w ciąży – jak sobie radzić?

Ból spojenia łonowego w ciąży

Uciążliwy ból podczas chodzenia, siedzenia i dłuższego stania spędza ci sen z powiek? Masz problem z chodzeniem po schodach lub prowadzeniem samochodu, a na leżąco nie umiesz przewrócić się na drugi bok i drętwieją ci nogi? To może być ból spojenia łonowego.

Nie lekceważ go! Konieczna może okazać się wizyta u lekarza, gdyż sam ból może być objawem rozejścia się spojenia łonowego i wskazaniem do leczenia ortopedycznego lub cesarskiego cięcia. Z bólem spojenia łonowego można walczyć korzystając z zabiegów fizykoterapii oraz specjalnych pasów ortopedycznych.

Spojenie łonowe – co to takiego i dlaczego tak boli?

Spojenie łonowe to nic innego jak chrząstka łącząca obie kości łonowe w obrębie miednicy. Ma ona za zadanie przygotować miednicę do porodu poprzez rozszerzanie się. Rozluźnienie więzadeł, mięśni i stawów pod wpływem hormonów oraz powiększająca się masa dziecka powodują ucisk na chrząstkę i ból.

Mimo, iż sam ucisk wywołuje przykre i uciążliwe dolegliwości to nie jest on niebezpieczny. Wystarczy ograniczenie wysiłku fizycznego (np. noszenia toreb z zakupami), odpoczynek i aromatyczna kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, np. lawendy (do 4 kropli).

Problem zaczyna się, gdy ból nie mija po odpoczynku i stosowaniu domowych sposobów jego łagodzenia, a wręcz się nasila uniemożliwiając prowadzenie normalnych czynności. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż takie uporczywe i nieprzemijające objawy mogą świadczyć o rozejściu się spojenia łonowego.

jakie badania wykonać w ciąży

Rozejście spojenia łonowego w ciąży – czy to coś poważnego?

Rozejście spojenia łonowego zawsze trzeba konsultować z lekarzem, który oceni na podstawie badania USG czy i na jaką odległość kości łonowe oddaliły się od siebie. Jest to bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia zmniejszania dolegliwości bólowych, ale przede wszystkim może mieć wpływ na wybór metody porodu, a czasem nawet być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Poważne rozejście spojenia łonowego może wymagać leczenia ortopedycznego szczególnie, gdy odczuwasz drętwienie kończyn. Nie warto więc lekceważyć żadnych objawów.

Rozejście spojenia łonowego w trakcie połogu

Zdarza się, że do rozejścia spojenia łonowego może dojść podczas porodu (niezwykle rzadko ) lub w trakcie połogu. Postępowanie w tym czasie jest dokładnie takie samo z ta różnicą, że diagnostyka może być poszerzona o zdjęcia rentgenowskie miednicy i odpowiednią rehabilitację ortopedyczną.

Od czego zacząć leczenie?

  1. Konsultacja lekarska
  2. Badanie USG, a po porodzie RTG
  3. Stosowanie preparatów i suplementów diety odbudowujących chrząstkę
  4. Stosowanie leków przeciwbólowych zalecanych przez ginekologa
  5. Dieta bogata w wapń, fosfor i żelatynę (np. mleko, sery, wędzone ryby morskie, galaretki)
  6. Oszczędny tryb życia
  7. Badania kontrolne co 3 do 6 miesięcy w zależności od stopnia rozejścia.

8 sposobów na skuteczną walkę z bólem spojenia łonowego w ciąży

  1. Odpoczynek – zmniejszenie wysiłku fizycznego podczas ciąży ma znaczący wpływ na odczuwanie bólu.
  2. Zwolnienie z pracy zawodowej i unikanie obciążeń
  3. Aromaterapia – może to być aromatyczna kąpiel lub masaż z zastosowaniem olejków eterycznych. Olejki stosowane w postaci wziewnej, do nacierania lub delikatnego masażu mają właściwości relaksujące i uśmierzające ból.
  4. Mocny pas ortopedyczny z bocznymi podkładkami przenoszący ciężar brzucha na dół pleców na pewno poprawi samopoczucie
  5. Specjalna chusta stabilizująca biodra
  6. Fizykoterapia – w wyjątkowych sytuacjach wprowadza się masaż poprzeczny spojenia oraz tkanek miękkich okolicy miednicy.
  7. Rehabilitacja ortopedyczna w razie konieczności stosowana po porodzie.

 

informacja

Pamiętaj! Ból spojenia łonowego może być jednym z fizjologicznych objawów zbliżającego się porodu. Nie lekceważ go jeśli towarzyszą mu dodatkowe objawy. Zdrowie twoje i dziecka są teraz najważniejsze. Warto więc zadbać o komfort i bezpieczeństwo swoje i dziecka. Wybierz się do ginekologa na konsultację już dziś.

 

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 07/10/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

3 odpowiedzi na “Ból spojenia łonowego w ciąży – jak sobie radzić?”

  1. Jolka Jolka pisze:

    Jestem w 30tc i biorę luteinę na napięcie macicy. Mam ból przy wzgórku łonowym, takie kłócie i ciągnięcie podczas wstawania z łóżka z boku albo podczas zmiany pozycji. Ale nie wiem czy to ma związek ze spojeniem łonowym. Mało jest informacji na ten temat, więc to chyba rzadkosć.

  2. Ona25 Ona25 pisze:

    Mojej mamie rozeszlo sie spojeniepodczas porodu mojej siostry 13 lat temu. 3 miesiące leżała plackiem w łóżku. Po tej od nowa uczyła sie chodzic. Pojawiły sie jej obrzeki nóg i żylaki. Do dziś chodzi w uciskowych rajstopach i zazywa leki. A wszystko dlatego ze lekarz kazał jej rodzic naturalnie przy dużym dziecku mimo ze mama jest bardzo szczupła osoba i ma wąskie biodra.

    • Małgorzata Małgorzata pisze:

      Ja też mam przez to problemy, nie dość że rozejscie spojenia w III trymestrze które zostało zbagatelizowane przez lekarke, to jeszcze kazała rodzić naturalnie w wyniku czego moje dziecko zmarło;(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *