Ból kręgosłupa to częsta dolegliwość w ciąży, zwłaszcza jeśli wykonujemy pracę, która wymaga długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Jak dbać o kręgosłup w ciąży w pracy? Dla utrzymania dobrego samopoczucia konieczny jest wypoczynek w domu, a także częste zmiany pozycji.
Spis Treści:
Ból kręgosłupa w ciąży dotyka najczęściej te kobiety, które przed zajściem w ciążę miewały już problemy z bólem pleców. Może wystąpić także u tych przyszłych mam, których masa ciała w trakcie ciąży gwałtownie wzrosła. Na kłopoty z bólem kręgosłupa mogą narzekać także ciężarne kobiety, które są mało wysportowane. Najczęściej ból ten dotyka odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz miednicy i nasila się, gdy długo tkwimy w jednej i tej samej pozycji.
Aby zadbać o kręgosłup w ciąży w pracy, konieczne są częste zmiany pozycji. Ciężarna powinna robić sobie przerwę co godzinę i wstać zza biurka. Wystarczy krótki spacer, np. do pokoju socjalnego po herbatę, by odciążyć kręgosłup i przynieść ulgę. Jeśli pracujemy w pozycji stojącej, także trzeba zmieniać co jakiś czas pozycję i dać nogom oraz plecom odpocząć. Wykonując pracę w pozycji stojącej, należy pamiętać także o prawidłowej postawie ciała – jego ciężar powinien być równo rozłożony na obie stopy.
Aby zminimalizować bóle pleców w ciąży w pracy, konieczny jest także… odpoczynek. Ciężarna powinna przesypiać w domu przynajmniej 7 godzin, by kręgosłup zregenerował się po całym dniu. Ważne jest także, by unikać pozycji, w których kręgosłup jest wygięty w nieprawidłowy sposób.
O dobre samopoczucie w ciąży w pracy można zadbać z pomocą kilku gadżetów, takich jak np. specjalna poduszka lędźwiowa. Podłożona pod kręgosłup, poduszka zapewni odpowiednie wygięcie kręgosłupa, bez jego nadmiernego obciążania. Inny skuteczny sposób na zminimalizowanie bólu pleców to zamiana obuwia na wysokich obcasach na wygodne buty na płaskim obcasie. A także aktywność fizyczna.
Poza utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, poduszka rehabilitacyjne może pomóc także w wykonywaniu odprężających ćwiczeń. Aby odciążyć kręgosłup, warto ćwiczyć mięśnie przykręgosłupowe. Ćwiczenia te nie wymagają żadnej sprawności fizycznej, a dzięki nim można uniknąć bólu pleców. Wystarczy położyć poduszkę rehabilitacyjną na krześle, a następnie na niej usiąść – to jedna z najprostszych form ćwiczeń odciążających kręgosłup! Mile widziane są także regularne spacery – nie tylko poza miejscem pracy, ale także i w miejscu pracy, choćby po herbatę, czy kawę.
UWAGA: jeśli ból pleców w ciąży jest bardzo dokuczliwy i utrzymuje się przez dłuższy czas, może być konieczna konsultacja lekarska. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wstrzymanie się od podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: fotolia.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 09/01/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz