7 najczęstszych dolegliwości ciążowych – jak sobie z nimi radzić?

W ciąży wszystko się zmienia, Twój organizm musi poradzić sobie z inną niż zwykle sytuacją… Nic dziwnego, że towarzyszą Ci różne objawy i dolegliwości, które potrafią być naprawdę męczące i nieprzyjemne. Oto najczęstsze dolegliwości ciążowe i sprawdzone sposoby, jak sobie z nimi poradzić!

1. Nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – są obecne aż u 50-70% ciężarnych! [1] Najczęściej ustępują na szczęście ok. 14 tygodnia ciąży, jednak wcześniej bywają naprawdę uciążliwe… Aby skutecznie sobie z nimi radzić, warto postawić na lekkostrawną dietę, częste posiłki i mocne nawadnianie. Jeśli mdłości pojawiają się rano, dobrze zaraz po przebudzeniu sięgnąć po lekką przekąskę, np. biszkopty.

Zobacz też: Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać w ciąży

2. Zaparcia

Zaparcia często występują przez całą ciążę z powodu działania hormonów i zwiotczenia mięśni dna miednicy. Dlatego warto znaleźć skuteczne sposoby ich zwalczania. Do tych najlepszych należą: dostarczanie do organizmu dużej ilości płynów, stosowanie diety bogatej w błonnik oraz ograniczenie przypraw i przetworzonych produktów. Jeśli te dolegliwości ciążowe są naprawdę uciążliwe, można sięgnąć po delikatne środki pochodzenia roślinnego.

Czytaj więcej: Zaparcia w ciąży – jak sobie radzić?

3. Zgaga

Niestety to nieprzyjemne uczucie w przełyku również może być obecne od początku do końca ciąży ze względu na zmiany hormonalne i wzrost ciśnienia w żołądku. Tutaj też dobrze zadbać o odpowiednią dietę – nawadnianie, unikanie słodyczy i tłustych potraw, spożywanie mniejszych ale częstszych posiłków.

Więcej informacji: Zgaga w ciąży

4. Bolące piersi

W czasie ciąży (już od pierwszych tygodni) piersi nie tylko się powiększają, ale też bolą i stają się bardziej tkliwe czy napięte. Ból ten związany jest z działaniem hormonów i przygotowaniem do karmienia. Warto zaopatrzyć się w wygodną bieliznę, najlepiej bez fiszbin, stosować bardzo delikatny masaż i polewanie na zmianę zimną i ciepłą wodą.

Zobacz też: Rozstępy na piersiach w ciąży

5. Konieczność częstego oddawania moczu

Bardzo często chodzisz do toalety? W ciąży to zupełnie normalne – powiększona macica powoduje ucisk na pęcherze, a hormony szaleją… Dobrze jednak sprawdzić, czy nie masz infekcji dróg moczowych. Jeśli wszystko jest w porządku, niestety nie masz innego wyjścia niż przetrwać tę mało komfortową sytuację.

Więcej: Infekcje układu moczowo-płciowego

6. Żylaki – również odbytu

Żylaki na nogach i w okolicy sromu oraz odbytu to dość wstydliwa dolegliwość, jednak dotyczy aż… 25% przyszłych mam! [1] Jeśli i Ty należysz do tej grupy, pamiętaj o odpoczynku, unikaj wysokich temperatur, a w razie potrzeby – poproś lekarza o leki, które poprawią Twój komfort.

Więcej informacji: Hemoroidy w ciąży

7. Puchnięcie nóg i dłoni

Obrzęki w ciąży wiążą się przede wszystkim z odkładaniem wody w organizmie i najczęściej mijają po odpoczynku. Pamiętaj jednak, że w ciąży masz wyższe ryzyko wystąpienia groźnej zakrzepicy. Jeśli noga nie tylko puchnie, ale też boli, jest ciepła i sina lub blada – udaj się do szpitala.

Zobacz też: Opuchnięte nogi – 6 najczęstszych przyczyn


Źródło:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, 2005.


4.9/5 - (7 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/02/2018, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *