Ciąża, podczas której u płodu stwierdzono wady genetyczne płodu nazywana jest ciążą eugeniczną. Jest ona częstą podstawą do przeprowadzenia aborcji eugenicznej. Można ją wykonać, kiedy badania prenatalne potwierdzą prawdopodobieństwo niebezpiecznej choroby zagrażającej życiu lub zdrowiu lub upośledzenia płodu. Od 22 października 2020 r. jest ona w Polsce nielegalna.
Spis treści:
Ciąża eugeniczna to ciąża, podczas której potwierdzono dzięki badaniom prenatalnym upośledzenie płodu lub chorobę zagrażającą jego zdrowiu i życiu. W takiej sytuacji możliwe jest wykonanie aborcji eugenicznej. Można ją przeprowadzić, dopóki płód nie będzie w stanie sam przeżyć poza organizmem matki.
To czy kobieta jest w ciąży eugenicznej, potwierdza wynik badań prenatalnych. Najczęściej jest to biochemiczne badanie krwi (np. test PAPP-a, fbHCG), badanie ultrasonograficzne (USG) lub badanie wolnego płodowego DNA (test NIPT). Dla potwierdzenia wyniku badań prenatalnych wykonuje się także inwazyjne badanie diagnostyczne np. amniopunkcję.
O możliwości przerwania ciąży eugenicznej decyduje najczęściej lekarz prowadzący ciążę. W niektórych przypadkach zebrać musi się specjalna komisja. Ostateczna decyzja należy jednak tylko i wyłącznie do ciężarnej, która musi pisemnie wyrazić zgodę. W przypadku, gdy ciężarna jest niepełnoletnia lub ubezwłasnowolniona decyzję podejmują jej opiekunowie prawni.
Ciąża eugeniczna kończy się porodem dziecka, które jest nieodwracalnie i nieuleczalnie chore. Przykładowe schorzenia, na które cierpi płód w przypadku ciąży eugenicznej to:
Aborcja w Polsce jest nielegalna. Istnieje jednak tzw. kompromis aborcyjny, który dopuszczał 3 wyjątki:
22 października 2020 roku kompromis aborcyjny uległ zmianie. Decyzją Trybunału Konstytucyjnego aborcja eugeniczna została skreślona z listy wyjątków z powodu niezgodności z Konstytucją RP. Spotkało się to z masowymi protestami na terenie całego kraju (Ogólnopolski Strajk Kobiet), które jednak nic nie wskórały. Aborcja eugeniczna obecnie w Polsce jest niezgodna z prawem.
Zdjęcie: pixabay
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 15/07/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz