Każdy właściciel kota wie, że są to bardzo inteligentne stworzenia. Zwierzęta te nie zawsze są czułe, ale świetnie potrafią wyczuć, że coś zmieniło się w ich właścicielu. Potrafią rozpoznać smutek, przeziębienie, a nawet zbliżający się atak padaczki. A co w przypadku właścicielki kota, która spodziewa się dziecko? Czy koty wyczuwają ludzką ciążę? Sprawdź w naszym artykule!
Spis treści:
1. Czy koty wyczuwają ciążę u ludzi?
2. Mruczenie kota a ciąża
3. Reakcja kota na ciążę a zagrożenia
Zmysł węchu u kotów jest bardzo dobrze rozwinięty. Mają one aż 80 milionów receptorów zapachowych. Dla porównania człowiek posiada jedynie 5 milionów tego typu receptorów. Posiadają one także narząd Jacobsona, który pozwala im wychwytywać feromony. Są to związki chemiczne, które świadczą o stanie emocjonalnym i reprodukcyjnym.
Dzięki narządowi Jacobsona koty potrafią wyczuć wzrost hormonów w organizmie swojego właściciela. U kobiet ciężarnych w gospodarce hormonalnej dochodzi do prawdziwej burzy, co nie jest tajemnicą dla naszego milusińskiego. Kot może wyczuwać także objawy ciąży. W ciągu tych wyjątkowych 9 miesięcy kobieta może przechodzić przez różne stany emocjonalne, przez co pojawią się zmiany w zachowaniu. Kot z łatwością zauważy, że jego właścicielka zachowuje się inaczej niż zwykle.
Zobacz również: Ciąża a koty w domu – jak uniknąć zarażenia toksoplazmozą?
To, czy koty czują ciążę, zauważyć możemy po ich zachowaniu. Zwykle nasi milusińscy zaczynają wtedy poświęcać opiekunowi więcej uwagi. Stają się one także bardziej czułe i towarzyskie. Ciężarne zauważają także, że w trakcie ciąży ich koty częściej przy nich mruczą.
Koty wyczuwające ciążę zaczynają także podążać za swoją ciężarną właścicielką i znacznie częściej się o nią ocierają. Zaczynają również chętniej spać na kolanach właścicielki lub w jej łóżku. Jest to spowodowane chęcią dotrzymania swojej opiekunce towarzystwa w tym wyjątkowym okresie oraz własną wygodą. Koty wyczuwają, że w trakcie ciąży temperatura ciała kobiety jest wyższa. Jej kolana są więc dla nich idealnym miejscem na drzemkę.
Reakcja kota na ciążę może mieć dobry wpływ na zdrowie ciężarnej. Mruczenie kota może obniżyć jej ciśnienie krwi oraz złagodzić stres. Już samo przebywanie z czworonożnym przyjacielem zwiększy produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Wpłynie ono także pozytywnie na serce i układ krwionośny kobiety.
Zobacz również: Ciąża a zwierzęta w domu – czy pies lub kot może stanowić zagrożenie dla dziecka?
Przebywanie z kotem to dla kobiety ciężarnej niestety nie tylko radość, ale także ryzyko. Na swoich pazurach mogą one przenosić bakterie, które mogą powodować infekcje. Zbyt bliskie obcowanie z kotem wiąże się również z ryzykiem zarażenia się toksoplazmozą.
O powyższych zagrożeniach warto pamiętać, ale nie należy kierować się wyłącznie nimi. Kota możemy trzymać więc na dystans np. poprzez zakazywanie mu spania na ciążowym brzuchu. Pamiętajmy jednak o poświęcaniu mu wystarczającej ilości uwagi.
Data publikacji: 20/11/2022
Dodaj komentarz