Ciąża a koty w domu – jak uniknąć zarażenia toksoplazmozą?

ciąża a kot

Toksoplazmoza jest niegroźna dla ludzi, chyba że do zakażenia dojdzie w czasie ciąży. Wtedy istnieje bowiem ryzyko niebezpiecznych powikłań. Interesuje Cię temat „ciąża a koty w domu”? Chcesz się dowiedzieć, jak zapobiec zarażeniu? Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Ciąża a koty w domu – czym jest toksoplazmoza?
  2. Jakie są skutki zarażenia toksoplazmozą w ciąży?
  3. Ciąża a koty w domu – czy zwierzak stanowi zagrożenie dla dziecka?
  4. Ciąża a koty w domu – środki ostrożności podczas kontaktów z pupilem
  5. Ciąża a koty w domu – jak uniknąć zarażenia toksoplazmozą
  6. Ciąża a koty w domu – badanie w kierunku toksoplazmozy

Ciąża a koty w domu – czym jest toksoplazmoza?

Toksoplazmoza to choroba wywołana pierwotniakiem, a konkretnie Toxoplasma gondii. Do zakażenia drobnoustrojem dochodzi głównie drogą pokarmową, podczas spożycia surowego lub niedogotowanego mięsa, kontakt z glebą, picie skażonej wody, a także spożywanie nieumytych surowych warzyw lub owoców [1]. Nosicielami toksoplazmozy są zwierzęta domowe oraz hodowlane, chorobą można się zarazić także przez łożysko (ciężarna może przekazać toksoplazmozę dziecku). Zakażenie Toxoplasma gondii wywołuje objawy grypopodobne, może również spowodować gorączkę lub powiększenie węzłów chłonnych, jednak najczęściej przebieg jest bezobjawowy [2].

Jakie są skutki zarażenia toksoplazmozą w ciąży?

Toksoplazmoza w ciąży rozwija się u kobiety często bezobjawowo. Następstwem zarażenia aktywną postacią choroby mogą być jednak powikłania u dziecka. Ryzyko transmisji wzrasta wraz z wiekiem ciążowym, w którym doszło do pierwotnego zarażenia [2]. Konsekwencje przekazania toksoplazmozy dziecku to między innymi: małogłowie, niedosłuch, wewnątrzmaciczny zgon płodu, wodogłowie, zaburzenia widzenia, żółtaczka. U dzieci z toksoplazmozą wrodzoną można także zaobserwować w późniejszym czasie zaburzenia neurologiczne, takie jak: padaczka, porażenie dziecięce, upośledzenie umysłowe czy też zaburzenia mowy [3].

Ciąża a koty w domu – czy zwierzak stanowi zagrożenie dla dziecka?

Wśród dróg zarażenia toksoplazmozą wymieniany jest często kontakt z kotami domowymi. Tymczasem badania naukowe nie wykazały żadnego istotnego związku pomiędzy zarażeniem Toxoplasma gondii u kobiet w ciąży, które mają kontakt z kotami [1]. Kobiety, które posiadają czworonogi w domu, najprawdopodobniej już wcześniej zaraziły się toksoplazmozą i zdążyły się na nią uodpornić. Nie grozi im zatem pierwotna infekcja w ciąży, która jest tak niebezpieczna dla płodu.

Ciąża a koty w domu – środki ostrożności podczas kontaktów z pupilem

Toksoplazmozą nie da się zarazić od głaskania kota. Zawsze warto jednak zachować ostrożność. Jak zminimalizować ryzyko zakażenia? Jeśli planujesz ciążę lub jesteś w ciąży, masz kota i obawiasz się infekcji Toxoplasma gondii, zastosuj się do poniższych wskazówek.

Ciąża a koty w domu – jak uniknąć zarażenia toksoplazmozą

Przestrzegaj zasad higieny podczas opieki nad zwierzęciem:
• nie karm kota surowym mięsem i sama też go nie spożywaj (np. w formie tatara);
• odrobaczaj regularnie zwierzę;
• podczas zabaw z kotem uważaj, by zwierzak Cię nie podrapał;
• zakładaj rękawiczki ochronne do sprzątania kociej kuwety.

Ciąża a koty w domu – badanie w kierunku toksoplazmozy

Przed zajściem w ciążę warto wykonać badanie na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie we krwi. Test w kierunku toksoplazmozy jest zlecany ponownie w ciąży, jeśli badania prenatalne wykryją zakażenie, niezbędne jest wdrożenie jak najszybciej leczenia. W tym celu stosuje się antybiotyki, ale tylko te, które są bezpieczne dla dziecka.

 


Źródła:
1. Cook A. J. et al. Sources of toxoplasma infection in pregnant women: European multicentre case-control study. European Research Network on Congenital Toxoplasmosis 321: 142-147 (2000)
2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63126,toksoplazmoza-w-ciazy
3. Milewska-Bobula B. Toksoplazmoza i cytomegalia – postępowanie w okresie ciąży. Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo 34:69-80 (2004)
4. Niemiec K. T. et al. The prevalence of Toxoplasma gondii infection among 2016 pregnant women and their children in the Institute of Mother and Child in Warsaw. Wiadomości Parazytologiczne 48:293-299 (2002)

Oceń

Data publikacji: 01/12/2021, Data aktualizacji: 20/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *