Co to jest kosmówka?

kosmówka

Kosmówka to zewnętrzna błona płodowa. W pierwszych tygodniach ciąży wytwarza ona hormon HCG, który umożliwia utrzymanie ciąży. Kosmówka następnie przeobraża się w łożysko, które powinno odkleić się w trakcie porodu. Jej wcześniejsze odklejenie może prowadzić do poronienia oraz zagrożenia życia matki.

Spis treści:

1. Kosmówka w ciąży
2. Odklejenie kosmówki w ciąży
3. Odklejenie kosmówki – jak reagować?
4. Często zadawane pytania

Kosmówka w ciąży

Kosmówka to błona płodowa. Znajduje się ona pomiędzy owodnią i błoną śluzową macicy. Na początku ciąży jej zadaniem jest wydzielanie gonadotropin, dzięki którym możliwe jest utrzymanie ciąży. Między 12 a 16 tygodniem ciąży z kosmówki powstaje kosmówka gładka oraz kosmówka kosmata, która przeobraża się później w łożysko.

Odklejenie kosmówki w ciąży

Do odklejenia się łożyska powinno dojść dopiero w trakcie porodu. Wcześniejsze odklejenie się kosmówki jest bardzo niebezpieczne. Na początku ciąży skończyć się ono może poronieniem, a później może zagrażać życiu ciężarnej i dziecka.

Ciężarna może bardzo szybko rozpoznać odklejenie kosmówki, ponieważ objawia się ono bardzo charakterystycznie. Sygnały, które mogą o nim świadczyć to:

• Silny ból w dole brzucha
• Krwawienie lub plamienie

Przyczyną odklejenia się kosmówki najczęściej jest krwiak podkosmówkowy, który znajduje się między ścianą macicy i jajem płodowym. Istnieją także inne czynniki, które zwiększają ryzyko jej odklejenia. Należy do nich:

Ciąża w wieku powyżej 35 lat
• Palenie papierosów
• Nadciśnienie
• Urazy w okolicy brzucha

Zobacz również: Ciąża – ból podbrzusza – czy to powód do zmartwień?

Odklejenie kosmówki – jak reagować?

Odklejenie kosmówki może być bardzo niebezpieczne. Ciężarna powinna więc jak najszybciej udać się do lekarza.
Odklejenie kosmówki może być nieznaczne. W takiej sytuacji pacjentka musi przez jakiś czas odpoczywać w domu. Lekarz może zalecić jej także przyjmowanie leków na podtrzymanie ciąży.

Przy większym odklejeniu kosmówki konieczna będzie hospitalizacja aż do momentu rozwiązania ciąży. W jej trakcie pacjentka musi dużo odpoczywać i przyjmować leki. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o konieczności przedwczesnego zakończenia ciąży. Jest to konieczne, jeśli pojawił się krwotok. W takiej sytuacji nie można zwlekać.

Zobacz również: Ciąża a zwierzęta w domu – czy pies lub kot może stanowić zagrożenie dla dziecka?

Często zadawane pytania:

1. Co to jest kosmówka w ciąży?

Kosmówka to zewnętrzna błona płodowa, która znajduje się między owodnią a błoną śluzową macicy. W trakcie ciąży przeobraża się ona w łożysko.

2. Jak wygląda kosmówka po poronieniu?

Kosmówka po poronieniu przypomina nieco gąbkę. Z reguły jest ona koloru jasno-kremowego. Kosmówka osłania jajo płodowe, które wygląda jak pęcherzyk z zarodkiem w środku.

3. Co to jest kosmówka i jaką pełni funkcję?

Kosmówka to zewnętrzna błona płodowa. Jej zadaniem na początku ciąży jest wydzielanie hormonu HCG (gonadotropin), który odpowiada za utrzymanie ciąży. W późniejszym okresie dzieli się ona na kosmówkę gładką oraz kosmatą. Kosmówka kosmata przeobraża się następnie w łożysko, które odkleja się w trakcie porodu.

4. Dlaczego odkleja się kosmówka?

Przyczyną odklejenia się kosmówki najczęściej jest krwiak podkosmówkowy. Przyczynić może się do tego także uraz brzucha, palenie papierosów, nadciśnienie oraz wiek matki.


Źródła:

1.https://zdrowie.parenting.pl/kosmowka-funkcje-konsekwencje-odklejenia-przyczyny-odklejenia

 

Oceń

Data publikacji: 27/03/2022, Data aktualizacji: 28/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *