W 8 tygodniu ciąży przyszłe mamy dostrzegają już zmiany, które zachodzą w ich organizmie. Maluszek jest już wielkości maliny i zaczyna dawać mamie znać o swojej obecności. Kobieta może odczuwać więc wtedy różne dolegliwości ciążowe takie jak mdłości czy nadmierna senność. Pojawić może się również ból podbrzusza w 8 tygodniu ciąży. Co on oznacza? Czy jest niebezpieczny? Zobacz poniżej!
Spis treści:
1. Skąd biorą się bóle brzucha w 8 tygodniu ciąży?
2. Ból brzucha w 8 tygodniu ciąży – kiedy jechać do lekarza?
3. Co na ból brzucha w 8 tygodniu ciąży?
8 tydzień to sam początek ciąży. W organizmie ciężarnej dochodzi wtedy do wielu intensywnych zmian. Jedną z nich jest powiększanie się macicy. Ten malutki, wydłużony narząd w 8 tygodniu ciąży jest już okrągły, a wielkością przypomina pomarańczę.
Rozciągająca się macica to jedna z głównych przyczyn dolegliwości, w które obfituje 8 tydzień ciąży. Ból podbrzusza jest jedną z nich. Oprócz niego kobieta ciężarna może odczuwać także:
● Uczucie ciągnięcia w pachwinach
● Ból pleców w dolnym odcinku, który może promieniować do uda
● Częstszą potrzebę oddawania moczu
Ból podbrzusza w 8 tygodniu ciąży zwykle jest lekki i nie utrudnia przyszłej mamie funkcjonowania.
Zobacz również: Ból w piersiach – różnica w bólu piersiach przed okresem a w ciąży
Ból podbrzusza w 8 tygodniu ciąży to częsta dolegliwość. Przypadłość ta wynika z fizjologii ciała kobiety, dlatego na ogół nie jest powodem do paniki. Pamiętajmy jednak, że ból ten powinien być lekki i nie może przeszkadzać kobiecie w wykonywaniu codziennych obowiązków. Jeśli staje się on uciążliwy, to należy skonsultować się z lekarzem. Jego przyczyną może nie okazać się powiększanie się macicy.
Bólowi brzucha w 8 tygodniu ciąży nie powinny towarzyszyć żadne dodatkowe objawy. Ich pojawienie się może świadczyć o tym, że dzieje się coś niedobrego. Do lekarza należy się zgłosić, jeśli oprócz bólu brzucha pojawiło się:
● Plamienie lub krwawienie z narządów rodnych
● Tkliwość macicy
● Nasilenie bólu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu oraz wypróżniania
● Pieczenie lub swędzenie podczas oddawania moczu
● Gorączka
● Wymioty
● Dreszcze
Takie objawy świadczyć mogą m.in. o poronieniu, infekcji dróg moczowych czy zapaleniu wyrostka robaczkowego. Nie należy więc zwlekać z konsultacją lekarską.
Zobacz również: Ból brzucha w 22. tygodniu ciąży – to skurcze Braxtona-Hicksa
Ból podbrzusza w 8 tygodniu ciąży raczej nie jest zbyt uciążliwy, więc nie ma potrzeby łagodzenia go. Jeśli jednak przeszkadza nam on w codziennym funkcjonowaniu, to należy skonsultować się z lekarzem. Po wykluczeniu ewentualnych nieprawidłowości doradzi on nam, jak możemy załagodzić ból.
Pamiętajmy, że bez konsultacji lekarskiej kobiety ciężarne nie powinny stosować żadnych leków przeciwbólowych i przeciwrozkurczowych. Niewskazane są także gorące kąpiele oraz używanie termoforu.
Data publikacji: 22/09/2022, Data aktualizacji: 23/09/2022
Dodaj komentarz