Ciąża bez zarodka: Dlaczego jajo płodowe jest puste i co trzeba wtedy zrobić?

ciąża bez zarodka

Ciąża bez zarodka oznacza, że pęcherzyk ciążowy rośnie, ale nie pojawił się w nim zarodek lub został wchłonięty. Ta trudna sytuacja wyklucza możliwości zajścia w kolejną ciążę i urodzenia zdrowego dziecka. Jakie są przyczyny tego stanu i co można zrobić w takiej sytuacji?

Co mogło spowodować, że w pęcherzyku ciążowym nie ma zarodka?

Przyczyną ciąży bez zarodka są najczęściej losowe błędy w  budowie DNA płodu, które powstały w wyniku nieprawidłowego podziału komórek. Wady genetyczne płodu mogą być też spowodowane niewłaściwą budową plemnika lub komórki jajowej, zaburzeń hormonalnych lub nieprawidłowej pracy układu odpornościowego. Istnieje duża szansa, że puste jajo płodowe było dziełem przypadku, a kolejna ciąża będzie przebiegała prawidłowo. Powtarzające się ciąże bez zarodka powinny skłonić kobietę i jej partnera do wykonania dodatkowych badań. Wiele może wyjaśnić np. badanie kariotypu, badanie KIR+HLAC.

Ciąża bez zarodka – objawy i diagnoza

Na podstawie objawów nie da się ustalić, że doszło do zapłodnienia, ale jajo płodowe jest puste. Ciąża bez zarodka powoduje zatrzymanie miesiączki, a test ciążowy jest pozytywny. Ponadto kobieta może mieć typowe dolegliwości ciążowe, np. mdłości. Ciąża bez zarodka jest wykrywana dopiero w trakcie badania USG. W takiej sytuacji ginekolog zazwyczaj zaleca powtórzenie tego badania po 7-14 dniach, ponieważ do zapłodnienia mogło dojść nieco później. Lekarz może też poprosić pacjentkę o dwukrotne oznaczenie poziomu hormonu beta hCG we krwi (drugi raz po upływie 48 godzin od pierwszego). Jeżeli się podwoi, to nadal jest szansa, że ciąża rozwija się prawidłowo. Gdy po tym czasie nadal nie widać zarodka na USG, to ginekolog kieruje pacjentkę na oddział szpitalny w celu jego wywołania. Kobieta powinna się do niego zgłosić jak najszybciej, aby uniknąć zakażenia lub innych powikłań. Czasami ciąża bez zarodka nie jest nawet wykrywana, ponieważ dochodzi do samoistnego poronienia. Objawia się one krwawieniem i bólem podbrzusza. Może to być mylące dla pań, które mają dość bolesne miesiączki. Jeżeli jednak kobieta podejrzewa, że była w ciąży, powinna zgłosić się do ginekologa na kontrolę. Dobrze jest sprawdzić, czy macica oczyściła się całkowicie. W polskich szpitalach przyjęła się praktyka, że po przyjęciu kobiety w ciąży bez zarodka, dla pewności wykonuje się jeszcze dwa badania USG (wykonywane zazwyczaj przez 2 różnych lekarzy).  Dopiero potem podaje się jej leki wczesnoporonne, a w razie potrzeby przeprowadza też zabieg łyżeczkowania.

Oceń

Data publikacji: 21/02/2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *