Dlaczego bycie mamą przed 30 rokiem życia to zdrowy wybór?

Dlaczego bycie mamą przed 30 rokiem życia to zdrowy wybór?

bycie mamą

Niestety bycie mamą przed 30 rokiem życia nie jest takie popularne jak kiedyś. Ciąża w młodym wieku dobrze wpływa na rozwój płodu i zdrowie przyszłej mamy. Ryzyko powikłań i chorób zawsze istnieje, więc trzeba zawsze wykonywać zalecane badania w ciąży.

Dlaczego bycie mamą przed 30 rokiem życia jest dobre dla płodu?

Bycia mamą przed 30 rokiem życia to  znacznie mniejsze ryzyko powikłań w trakcie ciąży oraz chorób genetycznych u dziecka. Według naukowców już po 30. roku życia stopniowo maleją szanse na poczęcie zdrowego maleństwa, ponieważ z roku na rok rośnie liczba nieprawidłowych genetycznie komórek jajowych. Trudniej jest zajść w ciążę i zwiększa się ryzyko poronienia lub urodzenia chorego maluszka. Dlatego dobrze jest zajść w ciążę wcześniej. Ryzyko mutacji genetycznej u płodu jest zawsze. Dlatego w tej chwili w Polsce każda kobieta w ciąży może bezpłatnie wykonać podstawowe, bezpieczne badania prenatalne, np. USG i test PAPP-a. Niestety refundacji nie podlegają bardzo nowoczesne badania wolnego DNA płodu (NIPT). Natomiast mimo to sporo lekarzy poleca je ciężarnym przed 30 rokiem życia. Szczególnie tym, które:

  • mają w rodzinie osoby obciążone chorobami genetycznymi lub same mają mutacje w genach (lub ojciec dziecka je ma),
  • bardzo boją się urodzić chore dziecko,
  • mimo młodego wieku otrzymały zły wynik testu PAPP-a lub lekarz jest zaniepokojony obrazem USG. W takiej sytuacji lekarz wystawia skierowanie na badanie inwazyjne, np. amniopunkcję. Jednak testy NIPT mają podobną czułość (w zakresie badania), a są całkowicie bezpieczne. Niektóre testy tego typu sprawdzają DNA płodu bardzo dokładnie, np. Prenatal testDNA.

 

Dlaczego bycie mamą przed 30 rokiem życia jest zdrowe dla kobiety?

Kobieta w tym wieku jest przeważnie zdrowa i w pełni sił: nie choruje przewlekle (np. na cukrzycę, nadciśnienie), szybko się regeneruje. Jej młoda skóra dłużej opiera się rozstępom. Jednocześnie decyzja o posiadaniu potomstwa skłania do większej dbałości o zdrowie, np. przejścia na zbilansowaną dietę, rzucenia palenia papierosów. W trakcie ciąży chorobie trudno się “schować”, ponieważ kobieta wykonuje liczne badania ogólne, a a tym między innymi:

  • morfologię krwi,
  • cytologię,
  • badanie piersi,
  • test obciążenia glukozą,
  • oznaczenie poziomów przeciwciał na choroby zakaźne, np. HIV, HCV,
  • hormony tarczycy.

W wieku 20-30 lat kobieta ma już zazwyczaj pewne doświadczenie z małymi dziećmi. Dzięki temu po porodzie czuje się pewnie w roli mamy, co ma ogromne znaczenie dla jej zdrowia psychicznego. Jednocześnie nie odczuwa tak mocno trudów macierzyństwa, np. mniejszej ilości snu (w porównaniu do nieco starszych matek).

Oceń

Data publikacji: 27/12/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *