Bezsenność pod koniec ciąży: przyczyny i rozwiązania

bezsenność pod koniec ciąży

Bezsenność pod koniec ciąży dotyka aż 75% przyszłych matek. Niewystarczająca ilość snu w III trymestrze ciąży negatywnie wpłynie na przebieg porodu. Co może zrobić kobieta, aby lepiej spać pod koniec ciąży?

Dlaczego bezsenność pod koniec ciąży dotyka tak wiele kobiet?

Problemy ze snem i częste wybudzanie się w nocy wynika częściowo z rozwoju płodu. W III trymestrze ciąży dziecko jest już duże i ma niewiele miejsca brzuchu mamy. Zazwyczaj przesypia większość dnia, a wieczorem zaczyna dużo się ruszać. Mama czuje to dość mocno, niekiedy nawet jest to bolesne, np. gdy maluch uderzy stopą w żebro. Pęcherz moczowy jest ściśnięty, ponieważ musiał ustąpić miejsca macicy. W związku z tym przyszła mama musi chodzić do toalety nawet w nocy. Po takiej „wycieczce” często nie może zasnąć, bo przeszkadzają jej w tym intensywne ruchy dziecka. Jeżeli jeszcze kobieta zacznie rozmyślać o porodzie – nie ma szans, że szybko zaśnie. Kilka tygodni przed porodem trudno jest też znaleźć wygodną pozycję do spania. Kręgosłup boli, dokucza zgaga. Sen mogą też zakłócać tzw. skurcze przepowiadające.

Bezsenność pod koniec ciąży – jak sobie radzić?

Bezsenność w ciąży polega na tym, że kobieta:

  • nie może zasnąć wieczorem pomimo zmęczenia;
  • budzi się w nocy i ma trudności z ponownym zaśnięciem.

Co robić, gdy ciężarna nie może zasnąć?

Przyszła mama, która wieczorem nie może zasnąć, może wypić ciepłe mleko, ponieważ zawiera tryptofan. Jest to substancja, która podwyższa poziom serotoniny – hormonu ułatwiającego zasypianie. Podobnie działa wypicie naparu z melisy, rumianku lub lawendy. Działanie usypiające ma też spożycie węglowodanów, np. ciemnego pieczywa. Trzeba jednak pamiętać, aby w godzinach wieczornych nie obciążać nadmiernie układu pokarmowego. Przed snem trzeba dobrze wywietrzyć sypialnię, aby ciężarnej nie dokuczała duszność. Problemy z oddychaniem pod koniec ciąży często wywołuje leżenie na plecy. Dlatego lepiej układać się do snu na boku. W przyjęciu wygodnej pozycji może pomóc duża poduszka np. do karmienia piersią lub kilka mniejszych. Należy uważać na grubość poduszki pod głowę – za gruba nadmiernie obciąży kręgi szyjne. Na jakość snu w III trymestrze ciąży ma wpływ stopień twardości materaca. Zbyt miękki zwiększa wygięcie się kręgosłupa, a to z kolei wywołuje ból.

Co zrobić, gdy kobieta w ciąży nie śpi w nocy, bo boi się porodu?

W takiej sytuacji przyszła mama może spróbować technik relaksacyjnych, które usuną negatywne myśli z głowy i odprężą ciało, np.:

  • ćwiczeń oddechowych, np. spokojnego liczenia do 10;
  • jogi dla kobiet w ciąży;
  • długiej, ciepłej kąpieli. Woda nie może mieć zbyt wysokiej temperatury, aby nie pobudzać macicy do aktywności. Kąpiel pomaga też wyciszyć skurcze przepowiadające.

 

Oceń

Data publikacji: 18/11/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *