Aparat ortodontyczny a ciąża

aparat ortodontyczny a ciąża

Wiele ciężarnych zastanawia się, czy może kontynuować leczenie ortodontyczne pomimo zajścia w ciążę. Obawiają się one, że może on zaszkodzić dziecku. Okazuje się, że obawy są całkowicie zbędne w tej kwestii. Aparat ortodontyczny można nosić w trakcie ciąży. Leczenie będzie nawet przebiegało sprawniej, ponieważ dzięki hormonom zęby zsuwają się szybciej. Istnieją z kolei przeciwwskazania do rozpoczynania leczenia ortodontycznego w trakcie ciąży, ponieważ niezbędne do tego jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Zakładania aparatu ortodontycznego lepiej jest więc odłożyć w czasie.

Spis treści:

  1. Leczenie ortodontyczne w ciąży
  2. Ciąża a założenie aparatu ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne w ciąży

Jeśli kobieta nosiła aparat ortodontyczny przed zajściem w ciążę, to nie ma wskazań do zdejmowania go. Przyszła mama musi jednak jeszcze bardziej dokładnie dbać o higienę jamy ustnej. U kobiet ciężarnych mogą pojawić się jednak pewne problemy:

  • Nadwrażliwość zębów- może być ona wywołana ciążowymi mdłościami. Aby jej uniknąć, warto zaczekać z umyciem zębów 30 min po wymiotach. Dobrym pomysłem będzie także stosowanie pasty, która ma niwelować nadwrażliwość lub pasty z fluorem oraz stosowanie pasty do wcierania po myciu zębów, która zawiera fosfopeptyd kazeiny (można kupić ją w aptekach).
  • Mdłości podczas mycia zębów- jedynym rozwiązaniem, które może pomóc w tej sytuacji, jest wymiana szczoteczki do zębów na taką, która ma mniejszą główkę. Dentyści polecają szczoteczki soniczne, których główki są małe, a przy tym bardzo dokładnie myją zęby. Pomocne będzie także wybieranie pasty z fluorem.
  • Puchnięcie dziąseł- jest to objaw zapalenia dziąseł lub zapalenia przyzębia. U kobiet ciężarnych często dochodzi do zwiększonej odpowiedzi zapalnej na płytkę bakteryjną, czyli osad, który pozostaje na zębach. Może się także pojawiać guz ciążowy (tzw. ziarniniak ciężarnych), który po porodzie samoistnie znika. Dziąsła mogą także krwawić.

Nie ma wskazań do konieczności przerywania leczenia ortodontycznego w trakcie ciąży, ale nie ma również takiej konieczności. Kobiety ciężarne często nie czują się najlepiej – borykają się z mdłościami, wymiotami, wzdęciami, biegunką, rozdrażnieniem, sennością i złym samopoczuciem. Każdy organizm jest inny, więc kobiety mogą ciążę znosić w różny sposób. Jeśli kobieta boryka się z wieloma nieprzyjemnymi symptomami ciąży, to leczenie ortodontyczne można odłożyć w czasie. Wiele pacjentek powraca do niego już w II trymestrze ciąży, ponieważ zaczynają czuć się wtedy lepiej. Tę decyzję powinna podjąć kobieta ciężarna po konsultacji z lekarzem ortodontom. Jeśli kobieta nie czuje się najlepiej przez okres całej ciąży, to może do niego powrócić po porodzie.

Ciąża a założenie aparatu ortodontycznego

Aparatu ortodontycznego nie można założyć w trakcie trwania ciąży. Wynika to z tego, że do właściwego przeprowadzenia procesu diagnostycznego, a później leczenia ortodontycznego konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich (RTG). Już w trakcie procesu diagnostycznego należy wykonać dwa zdjęcia RTG- pantomograficzne oraz cefalometryczne. Ich wykonanie jest niezbędne, ponieważ lekarz ortodonta musi określić rokowania wszystkich zębów (robi to na podstawie zdjęcia pantomograficznego) oraz ich położenie względem kości szczęki i żuchwy oraz położenie szczęki względem żuchwy (na podstawie zdjęcia cefalometrycznego). Wykonywanie takich zdjęć w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka.

Istnieją również przypadki, gdy pacjentka dowiaduje się o ciąży po wykonaniu pełnej diagnostyki, a w tym zdjęć rentgenowskich. W tej sytuacji ortodonta powinien przedstawić pacjentce wszystkie prawdopodobne problemy tj. nadwrażliwość, mdłości podczas mycia zębów oraz puchnięcie dziąseł. Pacjentka musi zdawać sobie sprawę z tego, że na początku aparat ortodontyczny może powodować uczucie dyskomfortu, który może być jeszcze bardziej dokuczliwy w połączeniu z symptomami ciążowymi. Wiele pacjentek decyduje się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego dopiero po porodzie.

Zdjęcie: pixabay

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

 

Oceń

Data publikacji: 14/07/2021, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *