Aktywność w ciąży – co należy o niej wiedzieć?

aktywność w ciąży
Aktywność fizyczna wpływa bardzo korzystnie na pracę i funkcjonowanie naszego organizmu. Zalecana jest również w okresie ciąży, ponieważ korzyści z niej płynące są ogromne dla mamy i jej dziecka. Odpowiednio dobrane ćwiczenia sprzyjają zarówno dobremu samopoczuciu kobiety, jak i ułatwiają proces samego porodu. Można śmiało użyć stwierdzenia, że ciąża i aktywność idą ze sobą w parze.

 

Przeczytaj więcej:

Dlaczego aktywność w ciąży jest tak ważna?


Ciąża to bez wątpienia czas, który ma duży wpływ na życie kobiety. To właśnie teraz powinna w szczególny sposób o siebie dbać. Dobre samopoczucie jest jednym z warunków, by okres ten wspominała miło i z sentymentem. Aktywność w ciąży to jednocześnie dbanie o swój wygląd, sprawność, jak i uczenie się procesu relaksacji. Właściwe ćwiczenia sprawią, że kobieta będzie się czuła atrakcyjna i dużo łatwiej powróci do wcześniejszej formy. Natomiast uczucie relaksu uzyskane dzięki umiarkowanemu wysiłkowi, pomoże znieść wahania nastrojów, pojawianie się lęków, często wywoływane przez zmiany hormonalne. Myśl o bólu porodowym również negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne kobiety, dlatego wykonywanie ćwiczeń przygotuje przyszłą mamę zarówno mentalnie, jak i kondycyjnie na nadejście tego momentu. Biorąc pod uwagę, jak trudnym i stresującym przeżyciem wydaje się poród, niezmiernie ważne jest, by przez cały okres ciąży kobieta czerpała jak najwięcej korzyści płynących dla jej zdrowia z aktywności fizycznej.

Aktywność w ciąży i korzyści zdrowotne dla przyszłej mamy


Dzięki temu, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, kobieta łatwiej znosi wysiłek w ciąży i podczas porodu. Istnieje wiele form aktywności, które korzystnie oddziałują również na rozwój płodu. Spacery na świeżym powietrzu, pływanie, gimnastyka poprawiają samopoczucie, a wraz z przyrostem wagi pomagają utrzymywać ciągłą sprawność fizyczną. Okres ciąży jest to czas, w którym kobieta powinna nabyć umiejętności ułatwiające jej przejście porodu w sposób sprawny, świadomy i aktywny. Przygotowanie psychofizyczne umożliwia przeżycie tego wysiłku, jako zadania, w którym rolą matki staje się ochrona rodzącego się dziecka. Zatem aktywność w ciąży ma wymiar fizyczny i psychiczny. Należy jednak pamiętać, by ciąża i aktywność fizyczna nie była połączona w zagrażający dla zdrowia sposób.

Jakie są zagrożenia podczas aktywności fizycznej w ciąży?


Warunkiem uprawiania wysiłku fizycznego w ciąży jest brak narażania ciała na wstrząsy. Taka forma byłaby bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Należy bez wątpienia zrezygnować z jazdy na nartach, gry w tenisa, wspinaczki górskiej, surfingu, jazdy konnej, żeglarstwa, sportów walki i sportów motorowych. Również wszystkie sporty kontaktowe, które mogą narazić kobietę na kontuzje, nie są  wskazane przez cały okres 9 miesięcy. Bieganie dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy przyszła mama trenowała taką formę aktywności przed ciążą. Zasada, o której należy pamiętać przy ćwiczeniach, mówi o tym, by tętno nie przekraczało 140/min, aby temperatura ciała zbytnio się nie podniosła i nie doprowadziła do niedotlenienia płodu. Rezygnacja z aktywności w ciąży jest konieczna w przypadku jej zagrożenia, bądź w sytuacji gdy zbyt wcześnie występują regularne skurcze lub krwawienie.

Jakie ćwiczenia wykonywać w poszczególnym trymestrze ciąży?


Ćwiczenia powinny być dobrane do etapu ciąży. Jeśli kobieta nie ćwiczyła regularnie przed ciążą, lekarze zazwyczaj zalecają wstrzymanie się z nimi do 14 tygodnia ciąży. Jeśli przyszła mama była aktywna fizycznie, może podjąć ćwiczenia, które nie wymagają dużo wysiłku. Nie mogą obciążać organizmu, by nie powodować zbytniego napięcia brzucha. Korzystne są ćwiczenia oddechowe, kształtujące prawidłową postawę ciała, usprawniające układ krążenia i wpływające na zwiększenie wydolności układu oddechowego. W drugim trymestrze ważne są ćwiczenia ogólnousprawniające, czyli wzmacniające mięśnie i zwiększające ich elastyczność. Istotna jest również nauka oddychania torem brzusznym oraz wzmocnienie mięśni dna miednicy. To w tym okresie kobieta uczy się napinać i rozluźniać poszczególne partie mięśni. Podczas trzeciego trymestru przyszła mama powinna skupić się na dalszym uelastycznianiu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, by jak najbardziej oswajać się z odruchami, jakie towarzyszą przyjściu dziecka na świat.

Kiedy swoją aktywność warto konsultować z lekarzem?


Każda aktywność fizyczna powinna na początku ciąży być skonsultowana z lekarzem i nie odbywać się wbrew jego sugestiom. A jeśli kiedykolwiek w trakcie, lub po ćwiczeniach pojawi się krwawienie, skurcze, bóle podbrzusza, zawroty głowy lub mroczki, należy jak najszybciej powiadomić o tym ginekologa. W większości przypadków nie ma jednak przeciwwskazań do wykonywania odpowiednich do etapu ciąży ćwiczeń. Ciąża i aktywność to nie tylko korzyści dla mamy, ale też dla rozwijającego się dziecka. Również dla maleństwa poród będzie mniej wyczerpującym wydarzeniem, jeśli przebiegnie sprawnie i szybko.


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: pixabay.com


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/12/2020, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *