Ciąża pozamaciczna - przyczyny, objawy, diagnostyka - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Ciąża pozamaciczna – przyczyny, objawy, diagnostyka

Ciąża pozamaciczna

Przy ciąży pozamacicznej, inaczej ektopowej, zarodek ulega implantacji poza jamą macicy, najczęściej w jajowodzie. Taka sytuacja dotyczy ok. 2% wszystkich ciąż i jest niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia, kobiety.

Na początku objawy to bóle z jednej strony podbrzusza i plamienie, z czasem może wystąpić jednak krwotok wewnętrzny. Przyczyn może być wiele, najczęstsze to zmiany w jajowodach.

Spis treści:

Na czym polega ciąża pozamaciczna
Objawy ciąży pozamacicznej
Przyczyny ciąży pozamacicznej
Diagnostyka ciąży pozamacicznej
Postępowanie w przypadku ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna – na czym polega?

Ciąża pozamaciczna polega na zagnieżdżeniu się zarodka nie w jamie macicy, a poza nią. W 97-98% przypadków jajo płodowe ulega implantacji w obrębie jajowodów, jednak może to nastąpić także w jajniku, jamie brzusznej czy szyjce macicy.

Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie wykryta odpowiednio szybko, wciąż się powiększa, a więc może dojść do pęknięcia jajowodu, jajnika czy szyjki macicy. Wtedy dochodzi do krwawienia do jamy brzusznej, które stanowi zagrożenie życia.

Ciąża pozamaciczna – objawy

Na początku objawy ciąży pozamacicznej przypominają objawy zdrowej ciąży i są to: zanik miesiączki, obrzmienie piersi, gorsze samopoczucie. Z czasem pojawiają się bóle brzucha (zwykle z jednej strony – tam, gdzie zarodek się zagnieździł) i plamienie. Jeśli u kobiety ból się nasila, a dodatkowo towarzyszą mu promieniowanie w stronę barku i przepony, bladość skóry, poty, kłucie przy oddychaniu, parcie na mocz, szybkie tętno i niskie ciśnienie – prawdopodobnie doszło do wstrząsu i krwawienia wewnętrznego, a więc konieczna jest szybka wizyta w szpitalu.

Ciąża pozamaciczna – przyczyny

Nie wszystkie przyczyny ciąży pozamacicznej są znane, jednak najczęściej dochodzi do niej z powodu nieprawidłowości w obrębie jajowodów. Mogą to być zarówno wady w budowie (np. zrosty, zwężenia), jak i zmiany powstałe w wyniku endometriozy, zapalenia przydatków, infekcji chlamydią lub rzeżączką czy nieleczonych infekcji pochwy. Za ciążę pozamaciczną mogą odpowiadać także krążące w organizmie bakterie i paciorkowce z powodu nieleczonych infekcji, które, docierając np. do przydatków, powodują ich zapalenie.


Najnowsze artykuły:


Ciąża pozamaciczna – diagnostyka

Jeśli kobieta zgłasza się do lekarza z bólem podbrzusza i plamieniem, przeprowadza on wywiad i wykonuje USG. Dzięki niemu może sprawdzić, czy zarodek znajduje się w jamie macicy. Jeśli nie, zleca badanie beta-HCG, które pozwala potwierdzić diagnozę. Czasami wykonuje się również pobranie tzw. wyskrobin z jamy macicy. W przypadku kobiety, u której występują objawy wstrząsu lekarz również przeprowadza podobne badania, jednak szybciej rozpoczyna się leczenie. Ciążę pozamaciczną lekarze różnicują z innymi schorzeniami, m.in. zapaleniem wyrostka robaczkowego czy poronieniem samoistnym.

Ciąża pozamaciczna – postępowanie

W niektórych przypadkach ciąża pozamaciczna wchłania się sama, jednak ma to miejsce rzadko. Postępowanie przy ciąży pozamacicznej zależy od stopnia jej rozwoju. W przypadku małego zarodka stosuje się najczęściej leczenie farmakologiczne (podając kobiecie specjalne leki). Gdy na tego typu terapię nie ma czasu, bo ciąża może w każdym momencie pęknąć lub gdy już do tego doszło – ciąża pozamaciczna musi zostać wycięta. Wykonuje się laparoskopię w znieczuleniu ogólnym.

Przeczytaj też: Planowanie ciąży. Jak przygotować się do ciąży?


Ciąża pozamaciczna – przyczyny, objawy, diagnostyka
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

20/03/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij