Ciąża pozamaciczna - objawy, przyczyny i diagnostyka ciąży ektopowej Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Ciąża pozamaciczna – przyczyny, objawy, diagnostyka

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) polega na tym, że zarodek ulega implantacji poza jamą macicy, najczęściej w jajowodzie. Taka sytuacja dotyczy ok. 2% wszystkich ciąż i jest niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia, kobiety.

Na początku objawy ciąży pozamacicznej to bóle z jednej strony podbrzusza i plamienie, z czasem może wystąpić jednak krwotok wewnętrzny. Przyczyn może być wiele, najczęstsze to zmiany w jajowodach.

Spis treści:

Na czym polega ciąża pozamaciczna
Objawy ciąży pozamacicznej
Przyczyny ciąży pozamacicznej
Diagnostyka ciąży pozamacicznej
Postępowanie w przypadku ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna – na czym polega?

Ciąża pozamaciczna polega na zagnieżdżeniu się zarodka nie w jamie macicy, a poza nią. W 97-98% przypadków jajo płodowe ulega implantacji w obrębie jajowodów, jednak może to nastąpić także w jajniku, jamie brzusznej czy szyjce macicy.

Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie wykryta odpowiednio szybko, wciąż się powiększa, a więc może dojść do pęknięcia jajowodu, jajnika czy szyjki macicy. Wtedy dochodzi do krwawienia do jamy brzusznej, które stanowi zagrożenie życia.

Ciąża pozamaciczna – objawy

Na początku objawy ciąży pozamacicznej przypominają objawy zdrowej ciąży i są to: zanik miesiączki, obrzmienie piersi, gorsze samopoczucie. Z czasem pojawiają się bóle brzucha (zwykle z jednej strony – tam, gdzie zarodek się zagnieździł) i plamienie. Jeśli u kobiety ból się nasila, a dodatkowo towarzyszą mu promieniowanie w stronę barku i przepony, bladość skóry, poty, kłucie przy oddychaniu, parcie na mocz, szybkie tętno i niskie ciśnienie – prawdopodobnie doszło do wstrząsu i krwawienia wewnętrznego, a więc konieczna jest szybka wizyta w szpitalu.

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Nie wszystkie przyczyny ciąży pozamacicznej są znane, jednak najczęściej dochodzi do niej z powodu nieprawidłowości w obrębie jajowodów. Mogą to być zarówno wady w budowie (np. zrosty, zwężenia), jak i zmiany powstałe w wyniku endometriozy, zapalenia przydatków, infekcji chlamydią lub rzeżączką czy nieleczonych infekcji pochwy. Za ciążę pozamaciczną mogą odpowiadać także krążące w organizmie bakterie i paciorkowce z powodu nieleczonych infekcji, które, docierając np. do przydatków, powodują ich zapalenie.

Jak wykryć ciążę pozamaciczną? Diagnostyka

Jeśli kobieta zgłasza się do lekarza z bólem podbrzusza i plamieniem, przeprowadza on wywiad i wykonuje USG. Dzięki niemu może sprawdzić, czy zarodek znajduje się w jamie macicy. Jeśli nie, zleca badanie beta-HCG, które pozwala potwierdzić diagnozę. Czasami wykonuje się również pobranie tzw. wyskrobin z jamy macicy. W przypadku kobiety, u której występują objawy wstrząsu lekarz również przeprowadza podobne badania, jednak szybciej rozpoczyna się leczenie. Ciążę pozamaciczną lekarze różnicują z innymi schorzeniami, m.in. zapaleniem wyrostka robaczkowego czy poronieniem samoistnym.

Ciąża pozamaciczna – postępowanie

W niektórych przypadkach ciąża pozamaciczna wchłania się sama, jednak ma to miejsce rzadko. Postępowanie przy ciąży pozamacicznej zależy od stopnia jej rozwoju. W przypadku małego zarodka stosuje się najczęściej leczenie farmakologiczne (podając kobiecie specjalne leki). Gdy na tego typu terapię nie ma czasu, bo ciąża może w każdym momencie pęknąć lub gdy już do tego doszło – ciąża pozamaciczna musi zostać wycięta. Wykonuje się laparoskopię w znieczuleniu ogólnym.

Przeczytaj też: Planowanie ciąży. Jak przygotować się do ciąży?


Autor: www.badaniaprenatalne.pl 

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Data publikacji: 20/03/2017, Data aktualizacji: 11/12/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?