Kobiety w ciąży często odczuwają różnego rodzaju dolegliwości związane z pęcherzem moczowym. Z czego mogą wynikać te problemy? Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy!
W pierwszym i drugim trymestrze ciąży kobieta często ma problemy z pęcherzem moczowym. Charakterystyczne dla tego okresu są:
Wyżej wymienione sytuacje są zupełnie normalne. Poniżej wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny dolegliwości oraz jak ciąża wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego.
Problemy z pęcherzem moczowym w ciąży wynikają z przemian, jakie zachodzą w kobiecym organizmie, gdy zaczyna się w nim rozwijać dziecko. Dotyczy to zarówno gospodarki hormonalnej, jak i rozrostu niektórych części ciała (np. macicy).
Wydzielane w trakcie ciąży hormony wpływają na rozluźnienie mięśnia zwieracza, osłabiając go. W rezultacie może on być mniej szczelny, a także bardziej podatny na infekcje. W trakcie ciąży macica powiększa się, co zwiększa ucisk na pęcherz. Na szczelność cewki moczowej wpływają także mięśnie dnia miednicy, osłabiając ją.
Nietrzymanie moczu to bardzo częsty problem w ciąży. Dochodzi do niego w wyniku ucisku powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Poza tym, że przyszła mama musi biegać często do łazienki, może ona także mimowolnie popuszczać mocz, np. w trakcie takich czynności jak kichniecie lub kaszel. Dolegliwości tej można zapobiec, jeśli ćwiczy się regularnie mięśnie Kegla.
Zapalenie pęcherza moczowego jest jedną z najczęściej występujących infekcji układu moczowego. Niestety dochodzi do niego także w trakcie ciąży. Po czym poznać, że ciężarna ma zapalenie pęcherza moczowego? Charakterystyczne objawy to uczucie pieczenia podczas oddawania moczu oraz częste i bolesne parcie na mocz. Ciężarna może odczuwać także ból w podbrzuszu i okolicy nadłonowej oraz podczas oddawania moczu. Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego w ciąży jest bardzo groźne, ponieważ może ono doprowadzić do wielu komplikacji, w tym także przedwczesnego porodu. Z tego też powodu nie można lekceważyć tej dolegliwości!
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów związanych z pęcherzem moczowym, warto przede wszystkim dbać o higienę. Gdy jednak już doszło do infekcji, ciężarna powinna się zastosować do zaleceń lekarza. Przyszła mama może nosić zapobiegawczo podpaski, powinna ona także zadbać o swoją dietę i spożywać przynajmniej 2 litry płynów dziennie.
UWAGA: problemy z pęcherzem w ciąży mogą wymagać podania antybiotyku. Decyzja, jaki jednak lek zastosować, zależy jednak od lekarza prowadzącego ciążę. Niewskazane jest przyjmowanie żadnych leków bez jego wiedzy, ponieważ nawet niewinny preparat może zagrozić zdrowiu dziecka!
Zobacz też: Antybiotyki w ciąży
Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: Astroid/Depositphotos.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 02/01/2020, Data aktualizacji: 07/11/2021
Dodaj komentarz