Alergie sezonowe w ciąży – co robić, by im zapobiegać?
Alergie sezonowe w ciąży mogą nasilać swoje objawy lub je minimalizować – często przybierają uśpioną formę. Jednak jeśli kobieta ma skłonność do uczuleń, powinna uważać na szkodzące alergeny, a terapia musi być tak zmodyfikowana, by była bezpieczna dla rozwijającego się dziecka. Jakie objawy dają alergie sezonowe w ciąży? Jak można zmniejszyć symptomy alergii i jak ją leczyć? Odpowiedzi na pytania zawarliśmy w poniższym artykule.
Spis treści:
Alergie sezonowe w ciąży – jakie dają objawy?
Alergie sezonowe w ciąży – czym jest SANN?
Jak zmniejszyć objawy alergii sezonowych w ciąży?
Leczenie alergii sezonowych w ciąży
Alergie sezonowe w ciąży wiążą się z różnymi objawami. Częste z nich to: kichanie, swędzenie nosa, wodnista wydzielina z nosa, piekące lub łzawiące oczy, duszności, zmiany skórne. W czasie ciąży dolegliwości alergiczne mogą się zaostrzać lub ustępować. Może być również tak, że dopiero wtedy symptomy te pojawią się po raz pierwszy.
Jeśli alergia sezonowa w ciąży ma łagodny przebieg, nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Natomiast jeśli objawy mają zaostrzony charakter, a kobiecie towarzyszą duszności (mogą prowadzić do ataku astmy), zwiększa się ryzyko niedotlenienia dziecka. Każda alergia, nawet ta, która nie jest uciążliwa dla przyszłej mamy, musi być skonsultowana z lekarzem.
Alergie sezonowe w ciąży to często SANN, czyli sezonowy alergiczny nieżyt nosa. Jego przyczyna to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na alergen (często to pyłki traw i drzew). Kobiety w ciąży mogą mieć wyciszone objawy lub nasilone. Zawsze powinny być kontrolowane, by nie dokuczały jej żadne dolegliwości na skutek choroby alergicznej, takie jak: kichanie, katar, świąd nosa i oczu, łzawienie. W sytuacji pandemii ma to szczególne znaczenie, gdyż SANN może powodować zarówno świadome, jak i odruchowe dotykanie nosa oraz oczu, które jest zdecydowanie niewskazane.
W celu zmniejszenia objawów, jakie powodują alergie sezonowe w ciąży, należy przestrzegać kilku zasad, które ograniczą ekspozycję oraz dostawanie się alergenów do organizmu kobiety. Przyszła mama powinna pamiętać o:
• myciu twarzy po przyjściu z dworu
• częstym myciu włosów, gdyż w nich również znajdują się pyłki
• płukaniu oczu solą fizjologiczną
• płukaniu nosa wodą morską
• powstrzymywaniu się od wychodzenia na powietrze, gdy pylenie jest najbardziej nasilone
• zakładaniu okularów przeciwsłonecznych na dworze
• częstym praniu ubrań, które były narażone na ekspozycję alergenów
Ponadto zaleca się stosowanie w domu oczyszczacza powietrza, który ogranicza do minimum obecność pyłków w pomieszczeniach. Dobry rozwiązaniem jest również wyjazd w okolice dużego zbiornika wodnego, gdyż pyłki gromadzą się na wodzie i dzięki temu jest ich mniejsze stężenie w powietrzu.
Kobieta w ciąży musi pamiętać, aby unikać stresu i zmęczenia, ponieważ poza tym, że niekorzystnie wpływają na nią i dziecko, nasilają objawy alergii.
Alergie sezonowe w ciąży muszą być kontrolowane przez lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie, bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy.
Podczas ciąży stosowane są leki, które należą do kategorii B według FDA (tzn. uznane są za bezpieczne w tym szczególnym okresie). Duża grupa z nich dostępna jest bez recepty, jednak mimo to należy pamiętać o konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę lub alergologiem, bądź lekarzem rodzinnym. Do tych lekarstw zaliczamy cetyryzynę, lewocetyryzynę, loratadynę, natomiast z leków donosowych są to preparaty z budezonidem.
Leki antyalergiczne powinny być zalecone przez lekarza w bezpiecznych dawkach. Pochopnie przyjęty farmaceutyk może zmniejszyć dolegliwości, lecz również negatywnie wpłynąć na płód.
Podsumowując, kobieta w ciąży powinna zidentyfikować, które alergeny najbardziej ją uczulają, by unikać kontaktu z nimi w okresie największej ekspozycji. Dodatkowo regularne stosowanie leków pozwoli w pełni kontrolować chorobę.
Zdjęcie: pixabay.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 28/05/2021
Dodaj komentarz