Celiakia badanie można wykonać, po określeniu objawów. Jakie są podstawowe? Do podstawowych objawów celiakii możemy zaliczyć m.in. bóle brzucha, wymioty czy biegunki. Jednak warto pamiętać także o symptomach, które nie są bezpośrednio związane z układem pokarmowym, np. apatia, depresja, bóle stawów, obniżona koncentracja. Również one mogą świadczyć o występowaniu celiakii. Badanie, które może pomóc w szybkim potwierdzeniu lub wykluczeniu tej choroby to test DNA.
Celiakia jest genetycznym schorzeniem, za które odpowiedzialne jest występowanie genów HLA-DQ2, HLA-DQ8. Spożywanie glutenu – czyli białka stanowiącego istotny składnik zbóż występujących w Europie, takich jak pszenica, żyto, jęczmień czy też owies – prowadzi do stopniowego niszczenia kosmków jelitowych. Te maleńkie wypustki odpowiedzialne są za przyjmowanie witamin i substancji odżywczych z pożywienia, a kiedy są atakowane, przestają prawidłowo spełniać swoje zadanie, co z kolei prowadzi do powstania licznych niedoborów w organizmie.
Jak już wspomnieliśmy, nietolerancja glutenu to schorzenie genetyczne, więc to właśnie testy na obecność konkretnych genów pozwalają na określenie czy możemy zachorować na celiakię. Badanie, które nie wykryje ich obecności, mówi nam o braku możliwości zachorowania na nietolerancję glutenu kiedykolwiek w życiu. Natomiast osoby, u których stwierdzono celiakię muszą bezwzględnie stosować się do diety bezglutenowej zalecanej przez lekarza.
Celiakia badania w kierunku nietolerancji glutenu powinny oczywiście wykonać osoby, które zauważają u siebie któreś z wielu objawów schorzenia. Oprócz tego, badania genetyczne polecane są krewnym pierwszego i drugiego stopnia chorych na celiakię, a także u osób u których występują schorzenia tarczycy, Hashimoto czy cukrzyca typu I.
Data publikacji: 12/10/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021