Badanie na celiakię – wykonaj je, a przekonasz się czy możesz bezpiecznie jeść gluten

badanie na celiakie

Kluczem do skutecznej walki z nietolerancją glutenu jest jej odpowiednie rozpoznanie, a najskuteczniejszymi badaniami na celiakię są obecnie testy genetyczne. Są one rekomendowane przez wielu specjalistów oraz Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia.

Test DNA to rekomendowane badanie na celiakię

Genetyczne badanie na celiakię polega na sprawdzeniu czy u pacjenta występuje układ genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8, który jest niezbędny do rozwoju tej choroby. Test ten może wykluczyć nietolerancję glutenu praktycznie w 100% oraz uchronić nas przed koniecznością wykonania biopsji jelita. Wykonanie badania na celiakię zalecane jest także najbliższym krewnym chorej osoby (jako, iż jest to schorzenie genetyczne) oraz chorym na cukrzycę typu I, zespół Williamsa, Turnera oraz Downa. Do grupy ryzyka zalicza się także osoby dotknięte chorobami tarczycy.

Skuteczne badania na celiakię

Innym rodzajem badania na celiakię są testy serologiczne z krwi, jednak nie gwarantują one tak pewnych wyników, a otrzymane rezultaty mogą zostać przez nas nieumyślnie zafałszowane. Warto pamiętać, że dodatni wynik będzie prawdopodobnie oznaczał dalsze testy, w tym biopsję jelita. Z kolei badanie na celiakię w formie testu DNA to szybka i prosta metoda diagnostyki. Wystarczy zamówić zestaw do domu, pobrać próbkę, odesłać ją do laboratorium oraz odebrać wyniki. Co więcej, przed badaniem pacjent nie musi przechodzić na dietę bezglutenową czy dokonywać prowokacji glutenem – rezultat będzie taki sam niezależnie od spożywanych produktów.

Oceń

Data publikacji: 15/10/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.