Badanie nasienia - wskazania, wynik i przebieg badania nasieniaBadaniaprenatalne.pl

Badanie nasienia

badanie nasienia

Wpis sponsorowany

Ocena męskich narządów płciowych oraz badanie nasienia  to proste metody na wykrycie między innymi przyczyn niepłodności. Dla wielu mężczyzn są one krępujące.  Niestety, badanie jakości, ilości oraz szybkości plemników w męskiej spermie jest niezastąpione w diagnostyce niepłodności.

Nasienie do badania można pobrać od mężczyzny po 5-dniowej wstrzemięźliwości seksualnej. Mężczyzna nie powinien pić w tym czasie  alkoholu. Natomiast, jeśli przechodził przeziębienie lub grypę, zażywał antybiotyki powinien odczekać 10 dni zanim wykona badania.

Badanie nasienia: ilość i jakość nasienia

W zależności od kondycji nasienia mężczyzna może mieć do czynienia  z:

 • oligozoospermią – obniżoną liczbą plemników w ejakulacie, czyli jednorazowej dawce spermy podczas wytrysku. Wynosi ona poniżej 20mln/ml
 • astenozoospermią – nieprawidłową ruchliwością plemników
 • teratozoospermią – nieprawidłową budową plemników, tzn. mniej niż 30% plemników jest prawidłowo zbudowanych
 • azoospermią – brakem plemników w ejakulacie
 • hipospermią – brakiem właściwej objętości ejakulatu, czyli co najmniej 2,0 ml
 • aspermią – brakiem ejakulatu

problem z poczęciem dziecka

Analiza podstawowa i rozszerzona

Oddając nasienie do badania można się zdecydować na analizę podstawową lub rozszerzoną. Przy podstawowej badane są ogólne parametry nasienia jak m.in. objętość oraz wygląd ejakulatu, jego pH czy liczba plemników na 1 ml nasienia.

Na podstawie testu hipoosmotycznego dowiadujemy się o funkcjonowaniu i żywotności plemników. Z kolei rozszerzone badanie nasienia dotyczy morfologii plemników, co pozwala ocenić ich  budowę i   wykryć ewentualne wady.

Obowiązujące normy dotyczące parametrów męskiego nasienia wydane przez Światowa Organizację Zdrowia pokazują najniższe dopuszczalne wartości.

 • Liczebność plemników – 15 mln/ml lub 39 mln/ejakulat
 • Ruchliwość plemników – 32% plemników o ruchu postępowym
 • Żywotność plemników – 58% żywych plemników
 • Morfologia plemników – 4% plemników o prawidłowej budowie
 • pH – 7,2
 • objętość ejakulatu – 1,5 ml

Gdy badanie nasienia wykazuje parametry niższe od ogólnie przyjętej normy, nie musi to oznaczać bezpłodności. Ta jak i w przypadku prawidłowych wyników, które nie muszą świadczyć o stuprocentowej płodności.

Warto wiedzieć, że jakość nasienia może zmieniać się z wiekiem, ale także mają na nią wpływ czynniki zewnętrzne jak zła dieta, stres, przebyte choroby czy aktywność fizyczna. Gdy badania wypadły negatywnie warto je powtórzyć po około trzech miesiącach, gdyż wynik nie musi być przesądzony.

W  przeciwnym wypadku konieczna jest dalsza diagnostyka pod kontrolą lekarza androloga jak  na  przykład badania hormonalne czy biopsja jader.

logo_familie_duze (2)

Autor: www.familie.pl portal dla rodziców

Zdjęcie: pixabay.com

 


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Przeczytaj również:

09/06/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

REKLAMA

Partnerzy

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Dzięki badaniom prenatalnym synek mojej przyjaciółki żyje!

BLOG badaniaprenatalne.pl  Nasza świadomość na temat badań prenatalnych rośnie – to fakt. Mimo to, w wielu kręgach wciąż uważa się je za proaborcyjne. Kobieta idzie na badanie i gdy tylko dowiaduje się, że jej nienarodzone...

Zamknij