Badanie krwi WR w ciąży (odczyn Wassermanna, badanie WR)Badaniaprenatalne.pl

Badanie krwi WR (odczyn Wassermanna) w ciąży

Badanie krwi WR w ciąży

Badanie WR – czyli odczyn Wassermanna – pozwala wykryć w ciąży przeciwciała bakterii kiły. Ta choroba weneryczna może być bardzo niebezpieczna dla dziecka, ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia jej na noworodka przy porodzie. Nieleczona kiła w ciąży może również powodować m.in. poronienia. Po jej wykryciu konieczne jest leczenie przez całą ciążę.

Badanie krwi WR w ciąży – na czym polega?

Jest to badanie serologiczne, które umożliwia wykrycie w surowicy krwi przeciwciał skierowanych przeciwko bakterii, która powoduje kiłę – krętkowi blademu. Badanie krwi WR w ciąży polega na pobraniu krwi z żyły, a następnie analizie jej w laboratorium. Jest więc szybkie i komfortowe – nie wymaga specjalnych przygotowań czy długiej nieobecności, np. w pracy.

Badanie WR w ciąży – kiedy je wykonać?

Badanie WR w ciąży to badanie obowiązkowe, które należy wykonać w ciąży 2 razy – jeśli wynik pierwszego testu był prawidłowy. Test ten należy przejść w 9-10. oraz 33-37 tygodniu ciąży. Najczęściej wynik drugiego badania powinno się mieć ze sobą w czasie porodu, by lekarz wiedział, że kobieta nie jest zakażona, a tym samym choroba nie będzie zagrożeniem dla dziecka.

Badanie krwi WR w ciąży – o czym informuje wynik badania WR?

Wynik ujemny (brak przeciwciał) pozwala wykluczyć kiłę. Jeśli są one obecne, konieczna jest jednak dalsza diagnostyka. Przy pozytywnym wyniku (przeciwciała zostają wykryte), lekarz kieruje na kolejne testy, które umożliwiają sprawdzenie, czy kobieta choruje na kiłę. Wynik fałszywie dodatni może się bowiem zdarzyć także przy innych chorobach, np. przy zespole antyfosfolipidowym. Jeśli kolejne testy wykażą kiłę, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Nieleczona kiła może być bowiem niebezpieczna nie tylko dla matki, ale przede wszystkim dla dziecka. Nie tylko może ono zakazić się podczas porodu, ale choroba zwiększa również ryzyko poronienia, przedwczesnego zakończenia ciąży czy nawet śmierci noworodka. Szybkie wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest szansą na zdrowe dziecko. Kobieta powinna od 4. miesiąca ciąży przyjmować odpowiednie leki, które zminimalizują ryzyko przeniesienia kiły na płód.


Zobacz też:


Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Tagi: WR badanie, badanie WR, badanie krwi WR w ciąży

Badanie krwi WR (odczyn Wassermanna) w ciąży
5 Liczba ocen: 4

Przeczytaj również:

01/09/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij