Cytologia, morfologia krwi, pomiar ciśnienia tętniczego czy poziomu cukru – to tylko niektóre z licznych badań, jakim poddawana jest kobieta w ciąży. Część z nich wymaga od przyszłej mamy wcześniejszego przygotowania. O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do badań w ciąży?
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania seksu. Oczywiście jeśli nie jest to ciąża zagrożona, a kobieta czuje się dobrze i ma ochotę na zbliżenia z parterem (a z tym bywa różnie w czasie ciąży). Istnieje jednak pewna grupa badań w ciąży, przed których wykonaniem zalecane jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej. Dobrze jeśli na 2 – 3 dni przed planowaną cytologią, badaniem czystości pochwy oraz posiewem z pochwy i odbytu przyszli rodzice odpuszczą sobie miłosne igraszki.
Zobacz też: Seks w ciąży
Jeśli musisz oddać do analizy próbkę moczu to pamiętaj, aby jeden dzień przed badaniem nie kąpać się w zimnej wodzie. Zamiast tego wybierz ciepły prysznic. Z kolei przed pobraniem wymazu na posiew z pochwy i odbytu nie używaj żeli i płynów do higieny intymnej.
Kobiety w ciąży rzadko poddawane są antybiotykoterapii. Niemniej jednak czasem wymaga tego stan zdrowia przyszłej mamy. Pamiętaj jednak, że antybiotyki zabijają naturalną florę bakteryjną w Twoim organizmie, nie tylko w jelitach, ale również w pochwie, a to może spowodować, że wynik badania czystości pochwy nie będzie miarodajny. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku stosowania leków dopochwowych.
Pamiętaj!
Na ok. 2 dni przed badaniem czystości pochwy odstaw antybiotyki.
Niewskazany przed badaniami w ciąży jest również zbyt duży wysiłek fizyczny, zwłaszcza jeśli kobieta ma mierzyć ciśnienie, pobrać krew lub oddać mocz. Przed wykonaniem każdego z tych badań lekarz może nawet zalecić krótki, kilkuminutowy odpoczynek.
Przeczytaj również: Ćwiczenia w ciąży
Morfologia krwi jest badaniem, do którego należy stawić się na czczo. Dotyczy to wszystkich pacjentów, nie tylko kobiet spodziewających się dziecka. Warto wiedzieć, że na czczo będzie ta osoba, która nie jadła nic przez okres 6 – 8 godzin. Identyczne zalecenie stosuje się przy badaniu stężenia glukozy we krwi.
W kalendarzu badań w ciąży znajdziemy też takie badania, przed których przeprowadzeniem zabrania się jedzenia wybranych produktów. Przykładowo, zjedzenie jagód, rabarbaru, buraków lub marchwi spowoduje zabarwienie moczu, wypicie dużej ilości mocnej herbaty czy kawy podwyższy ciśnienie. Z kolei spożycie tłustej i ciężkiej potrawy przed badaniem na obecność toksoplazmozy może zafałszować jego wynik.
Czasem sytuacja wymaga przeprowadzenia u przyszłej mamy badań genetycznych, np. testu na ojcostwo w ciąży. Jeśli próbką do takiego badania jest krew, to pamiętaj, że nie musisz się go niego przygotowywać w żaden szczególny sposób. To co zjesz lub wypijesz bezpośrednio przed pobraniem nie będzie miało wpływu na DNA, a tym samym na końcowy wynik analizy.
Polecamy:
Data publikacji: 03/11/2015, Data aktualizacji: 09/12/2021
Dodaj komentarz