Bezpieczne testy genetyczne dla kobiet w ciąży: W jakich sytuacjach warto mieć ich wyniki?

bezpieczne testy genetyczne dla kobiet w ciąży

Jeżeli chodzi o bezpieczne testy genetyczne dla kobiet w ciąży, to w Polsce można wykonać badania NIPT. Mimo tego, że trzeba za nie zapłacić, zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach warto mieć wyniki jednego z nich.

Jakie testy genetyczne dla kobiet w ciąży są bezpieczne i można je zrobić w Polsce?

W naszym kraju można bezpiecznie zrobić badania wolnego DNA płodu (NIPT). Brak ryzyka dla ciąży wynika z innowacyjnej metody uzyskiwania DNA dziecka – z krwi żylnej matki. Jest to możliwe dzięki temu, że do krwiobiegu kobiety w ciąży przenikają fragmenty materiału genetycznego dziecka, które rośnie w jej macicy. Można je stamtąd wyizolować, a następnie dokładnie ocenić przy nowoczesnych urządzeń. Wart uwagi jest fakt, że są one nie tylko bezpieczne, ale również bardzo czułe. Co prawda różni się nieznacznie w poszczególnych wariantach i w odniesieniu do konkretnych chorób, ale zawsze wynosi około 99%. Inne bezpieczne badania prenatalne, np. test podwójny, nie osiągają tak dobrych wyników.

Dla kogo może być cenny wynik bezpiecznego testu genetycznego dla kobiet w ciąży?

Wynik bezpiecznego testu genetycznego dla kobiet w ciąży może przydać się każdemu rodzicowi. Nigdy nie wiadomo, czy dziecko nie zacznie wykazywać poważnych objawów, które trudno będzie przypisać konkretnej chorobie, np. oznak autyzmu. Wynik testu genetycznego pozwala na wstępie wykluczyć z diagnozy kilkadziesiąt mutacji genetycznych. Pod warunkiem że wykonano test o obszernym zakresie analizy, np. Prenatal testDNA. W praktyce bezpieczne testy genetyczne dla kobiet w ciąży zlecają panie, które po prostu boją się o zdrowie swojego maluszka. Zazwyczaj wynika to ze świadomości, że pewne sytuacje zwiększają ryzyko urodzenia chorego dziecka. Należą do nich:

  • wiek matki powyżej 35 lat,
  • wykrycie u rodzica/rodziców mutacji genetycznych,
  • występowanie choroby genetycznej w najbliższej rodzinie, np. u rodzeństwa,

Lęk ten nie zawsze są w stanie zlikwidować prawidłowe wyniki bezpiecznych badań prenatalnych, np. USG, ponieważ zakres wykrywanych przez nie chorób jest dość wąski. Jeszcze większy strach odczuwają przyszłe mamy, które otrzymały skierowanie na amniopunkcję, ponieważ miały np. zły wynik testu PAPP-a. Amniopunkcja nie jest całkowicie bezpieczna dla ciąży, a na jej wynik trzeba czasami czekać nawet 30 dni. Ponadto można ją zrobić dopiero po 15 tygodniu ciąży. Testy genetyczne można wykonywać już od 10 tygodnia ciąży, a wynik otrzymuje się zazwyczaj po kilku dniach roboczych (maksymalnie 10-14).

 

Oceń

Data publikacji: 13/03/2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *