Badanie dopochowowe w ciąży – kiedy się je wykonuje?

badanie dopochwowe w ciąży

W ciąży jedno badanie wykonuje się dopochwowo. Jest to USG. Jest ono jednak badaniem dopochwowym w ciąży tylko do pewnego momentu. Później wykonuje się je przez powłoki brzuszne. Do którego etapu w ciąży wykonuje się badanie dopochwowe? Jak dokładnie się je przeprowadza? Podpowiadamy w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Na czym polega badanie dopochwowe w ciąży?
  2. Kiedy wykonuje się badanie dopochwowe w ciąży?
  3. Badanie dopochwowe w ciąży a powikłania

Na czym polega badanie dopochwowe w ciąży?

USG dopochwowe, zwane także transwaginalnym, to badanie pozwalające monitorować stan zdrowia dziecka w nieinwazyjny sposób. Dzięki niemu możemy uzyskać wiele cennych informacji o rozwoju dziecka w łonie mamy. Dzięki niemu lekarz może sprawdzić m.in. anatomię płodu, bicie serduszka, budowę i lokalizację łożyska czy ilość płynu owodniowego. Badanie dopochwowe w ciąży pozwala więc szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Do badania dopochwowego w ciąży pacjentka musi rozebrać się od pasa w dół oraz opróżnić pęcherz moczowy. Następnie należy położyć się w pozycji na wznak, a lekarz wprowadzi do dróg rodnych specjalnej głowicy, na której założona jest specjalna osłonka przypominająca prezerwatywę. Dzięki niej obraz z macicy możemy zobaczyć na monitorze. Jest to dla pacjentki całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Po badaniu nie będzie ona odczuwać żadnych dolegliwości.

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

Kiedy wykonuje się badanie dopochwowe w ciąży?

Dopochwowe badanie w ciąży wykonuje się standardowo tylko do 10 tygodnia. Później USG wykonywane jest przez powłoki brzuszne. Zdarzy się jednak, że USG dopochwowe trzeba wykonać także w drugim lub trzecim trymestrze. Jest to konieczne, gdy obraz z USG przez brzuch jest za mało dokładny.
USG dopochwowe w ciąży jest wykonywane tylko dlatego, że na wczesnym etapie lekarz nie byłby w stanie ocenić rozwoju dziecka przez powłoki brzuszne. Zdarzają się przypadki bardzo szczupłych pacjentek, u których nie było ono wykonane ani razu. Bardzo drobne kobiety mogą mieć badanie to wykonywane od razu przez brzuch.

Zobacz również: Bezpłatne badania w ciąży – które zagwarantuje Ci NFZ?

Badanie dopochwowe w ciąży a powikłania

Ciężarne bardzo często obawiają się, że badanie dopochwowe doprowadzi do powikłań, takich jak pęknięcie pęcherza płodowego. Badanie to jednak jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne dla matki i dziecka. Głowicę do dróg rodnych wprowadza się na głębokość 1-2 cm. Nie ma więc żadnej możliwości, aby mogła ona uszkodzić płód. Badanie dopochwowe w ciąży wykonywać możemy bez żadnych obaw.

 

Oceń

Data publikacji: 01/03/2023, Data aktualizacji: 22/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *