Badania prenatalne pozwalają przyszłym rodzicom na zyskanie pewności, że ich dziecko jest zdrowe. Powinna wykonać je każda kobieta w ciąży. Wiele ciężarnych jednak niechętnie do tego podchodzi, ponieważ obawiają się konsekwencji. Czy naprawdę jest się czego bać? Dowiedz się z naszego artykułu, w którym przedstawiamy wady i zalety badań prenatalnych!
Spis treści:
1. Zalety wykonania badań prenatalnych
2. Wady badań prenatalnych
Diagnostyka prenatalna to zestaw badań, w których można wykryć wady wrodzone u dziecka jeszcze przed porodem. Dzięki niej zdiagnozować możemy takie schorzenia jak wady serca czy przepuklina przeponowa oraz wady genetyczne np. zespół Downa (trisomia chromosomu 21) czy zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18).
Kobietom w ciąży z reguły wykonuje się nieinwazyjne badania prenatalne. Dzięki nim można oszacować ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Bardziej inwazyjne badania prenatalne zalecane jest, dopiero gdy testy nieinwazyjne wykażą nieprawidłowości.
Wady wrodzone to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci małych dzieci. Nie musi jednak do niej dojść. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na uniknięcie powikłań. Badania prenatalne umożliwiają nam ich zdiagnozowanie już w ciąży. Dzięki temu możemy przygotować się na przyjście na świat dziecka z wadą, a w niektórych przypadkach możliwe jest nawet wdrożenie leczenia jeszcze w trakcie ciąży.
Zobacz również: Jakie badania prenatalne wykonać po 35 roku życia?
Badania prenatalne to wspaniałe narzędzie diagnostyczne i ciężko jest wymienić jakiekolwiek ich wady. Wiele kobiet obawia się jednak, że mogą one zaszkodzić ich dziecku, a nawet zwiększać ryzyko poronienia.
Badania prenatalne, które wykonuje większość kobiet w ciąży, są nieinwazyjne. Oznacza to, że w żaden sposób nie ingerują one w środowisko płodu. Tego typu badania to m.in. USG genetyczne w ciąży wykonywane przez powłoki brzuszne oraz test PAPP-A i badanie NIFTY wykonywane na podstawie próbki krwi matki. Są one całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka.
Nieprawidłowy wynik nieinwazyjnych badań prenatalnych należy potwierdzić w badaniach inwazyjnych, takich jak amniopunkcja. Nie ma tutaj jednak powodu do obaw. Tego typu badania są wykonywane przez specjalistów, a ich przebieg jest kontrolowany za pomocą badania USG. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest więc niewielkie.
Data publikacji: 14/01/2023, Data aktualizacji: 16/01/2023
Dodaj komentarz