Badania hormonalne po poronieniach. Jakie badania zrobić po poronieniach? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Badania hormonalne po poronieniach

badania hormonalne po poronieniach

Kłopoty z hormonami mogą być przyczyną problemów z implantacją zarodka, a także – poronień. Po poronieniu dobrze jest zrealizować więc badania zarówno hormonów płciowych (progesteron, FSH, LH, prolaktyna, estrogeny, androgeny), jak i tarczycy (TSH, FT3, FT4).

Regulacja gospodarki hormonalnej i ewentualne leczenie umożliwią urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

REKLAMA

Badania hormonalne po poronieniach – jakie hormony płciowe badać?

Jeśli doszło do poronienia, bada się przede wszystkim hormon folikulotropowy (FSH) – mający wpływ na to, ile estrogenów wydziela organizm i czy androgeny (hormony męskie) zmieniają się na estrogeny. Niski poziom FSH negatywnie wpływa na wytwarzanie się pęcherzyków jajnikowych i powoduje zbyt wysoki poziom androgenów. Zbyt duża ilość androgenów może wpływać natomiast na problemy z donoszeniem ciąży, więc badanie obejmuje także ich poziom.

Kontroluje się także lutropinę (LH) – hormon, który powoduje owulację i luteinizację ciałka żółtego (produkuje ono progesteron, czyli luteinę) oraz progesteron, odpowiadający za utrzymanie ciąży. Inne badane hormony to estrogeny (estradiol, estron i estriol) – hormony żeńskie, mające wpływ na cykl miesiączkowy, zagnieżdżenie zarodka i rozrost endometrium. Bada się także stężenie prolaktyny, wywołującej laktację i obniżającej hormony FSH oraz LH.

Artykuł eksperta: Diagnostyka poronień a badania DNA

Badania hormonalne po poronieniach – kiedy badać hormony płciowe?

Badania hormonalne po poronieniach powinny być przeprowadzonej w każdej z faz cyklu miesiączkowego. Dla każdej fazy są bowiem inne i tylko całościowa analiza poziomu hormonów umożliwia uzyskanie pewnego wyniku i sprawdzenie, czy do poronienia doprowadziły problemy z hormonami. Testy polegają na pobraniu krwi (jak do morfologii) i jej przebadaniu.

Badania hormonalne po poronieniach – hormony tarczycy

Także nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy może doprowadzić do kłopotów z donoszeniem ciąży. Kontroluje się stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) oraz FT3 i FT4. Odpowiedni poziom hormonu TSH sprawia, że tarczyca w prawidłowy sposób wydziela hormony FT3 i FT4. Zbyt duże stężenie TSH we krwi powoduje ich niedobory i tym samym niedoczynność tarczycy, a gdy poziom jest zbyt niski – pojawia się nadczynność.

Testy sprawdzające stężenie hormonów tarczycy najlepiej zrealizować w 3. cyklu po poronieniu. Konieczne jest przebadanie poziomu wszystkich trzech hormonów – tylko wtedy wynik będzie pewny.


ciąża po poronieniu, poronienia nawykowe, jak zajść w ciążę po wczesnym poronieniu, jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu, objawy ciąży pozamacicznej, ciąża biochemiczna przyczyny i objawy, poronienia

Badania hormonalne po poronieniach
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

13/02/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij