Badania hormonalne po poronieniach. Jakie badania zrobić po poronieniach? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Badania hormonalne po poronieniach

badania hormonalne po poronieniach

Kłopoty z hormonami mogą być przyczyną problemów z implantacją zarodka, a także – poronień. Po poronieniu dobrze jest zrealizować więc badania zarówno hormonów płciowych (progesteron, FSH, LH, prolaktyna, estrogeny, androgeny), jak i tarczycy (TSH, FT3, FT4).

Regulacja gospodarki hormonalnej i ewentualne leczenie umożliwią urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

REKLAMA

Badania hormonalne po poronieniach – jakie hormony płciowe badać?

Jeśli doszło do poronienia, bada się przede wszystkim hormon folikulotropowy (FSH) – mający wpływ na to, ile estrogenów wydziela organizm i czy androgeny (hormony męskie) zmieniają się na estrogeny. Niski poziom FSH negatywnie wpływa na wytwarzanie się pęcherzyków jajnikowych i powoduje zbyt wysoki poziom androgenów. Zbyt duża ilość androgenów może wpływać natomiast na problemy z donoszeniem ciąży, więc badanie obejmuje także ich poziom.

Kontroluje się także lutropinę (LH) – hormon, który powoduje owulację i luteinizację ciałka żółtego (produkuje ono progesteron, czyli luteinę) oraz progesteron, odpowiadający za utrzymanie ciąży. Inne badane hormony to estrogeny (estradiol, estron i estriol) – hormony żeńskie, mające wpływ na cykl miesiączkowy, zagnieżdżenie zarodka i rozrost endometrium. Bada się także stężenie prolaktyny, wywołującej laktację i obniżającej hormony FSH oraz LH.

Artykuł eksperta: Diagnostyka poronień a badania DNA

Badania hormonalne po poronieniach – kiedy badać hormony płciowe?

Badania hormonalne po poronieniach powinny być przeprowadzonej w każdej z faz cyklu miesiączkowego. Dla każdej fazy są bowiem inne i tylko całościowa analiza poziomu hormonów umożliwia uzyskanie pewnego wyniku i sprawdzenie, czy do poronienia doprowadziły problemy z hormonami. Testy polegają na pobraniu krwi (jak do morfologii) i jej przebadaniu.

Badania hormonalne po poronieniach – hormony tarczycy

Także nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy może doprowadzić do kłopotów z donoszeniem ciąży. Kontroluje się stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) oraz FT3 i FT4. Odpowiedni poziom hormonu TSH sprawia, że tarczyca w prawidłowy sposób wydziela hormony FT3 i FT4. Zbyt duże stężenie TSH we krwi powoduje ich niedobory i tym samym niedoczynność tarczycy, a gdy poziom jest zbyt niski – pojawia się nadczynność.

Testy sprawdzające stężenie hormonów tarczycy najlepiej zrealizować w 3. cyklu po poronieniu. Konieczne jest przebadanie poziomu wszystkich trzech hormonów – tylko wtedy wynik będzie pewny.


ciąża po poronieniu, poronienia nawykowe, jak zajść w ciążę po wczesnym poronieniu, jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu, objawy ciąży pozamacicznej, ciąża biochemiczna przyczyny i objawy, poronienia

Przeczytaj również:

13/02/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
Twardy brzuch w ciąży
Twardy brzuch w ciąży

Każdy nowy objaw w ciąży może być dla przyszłej mamy powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli nosi ona pod sercem pierwszego potomka. Szczególnym objawem martwiącym ciężarne jest twardniejący brzuch. Czy jest niebezpieczny? Czy należy od razu...

Zamknij