Badania hormonalne po poronieniach. Jakie badania zrobić po poronieniach? badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści

Badania hormonalne po poronieniach

badania hormonalne po poronieniach

Kłopoty z hormonami mogą być przyczyną problemów z implantacją zarodka, a także – poronień. Po poronieniu dobrze jest zrealizować więc badania zarówno hormonów płciowych (progesteron, FSH, LH, prolaktyna, estrogeny, androgeny), jak i tarczycy (TSH, FT3, FT4).

Regulacja gospodarki hormonalnej i ewentualne leczenie umożliwią urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

REKLAMA

Badania hormonalne po poronieniach – jakie hormony płciowe badać?

Jeśli doszło do poronienia, bada się przede wszystkim hormon folikulotropowy (FSH) – mający wpływ na to, ile estrogenów wydziela organizm i czy androgeny (hormony męskie) zmieniają się na estrogeny. Niski poziom FSH negatywnie wpływa na wytwarzanie się pęcherzyków jajnikowych i powoduje zbyt wysoki poziom androgenów. Zbyt duża ilość androgenów może wpływać natomiast na problemy z donoszeniem ciąży, więc badanie obejmuje także ich poziom.

Kontroluje się także lutropinę (LH) – hormon, który powoduje owulację i luteinizację ciałka żółtego (produkuje ono progesteron, czyli luteinę) oraz progesteron, odpowiadający za utrzymanie ciąży. Inne badane hormony to estrogeny (estradiol, estron i estriol) – hormony żeńskie, mające wpływ na cykl miesiączkowy, zagnieżdżenie zarodka i rozrost endometrium. Bada się także stężenie prolaktyny, wywołującej laktację i obniżającej hormony FSH oraz LH.

Artykuł eksperta: Diagnostyka poronień a badania DNA

Badania hormonalne po poronieniach – kiedy badać hormony płciowe?

Badania hormonalne po poronieniach powinny być przeprowadzonej w każdej z faz cyklu miesiączkowego. Dla każdej fazy są bowiem inne i tylko całościowa analiza poziomu hormonów umożliwia uzyskanie pewnego wyniku i sprawdzenie, czy do poronienia doprowadziły problemy z hormonami. Testy polegają na pobraniu krwi (jak do morfologii) i jej przebadaniu.

Badania hormonalne po poronieniach – hormony tarczycy

Także nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy może doprowadzić do kłopotów z donoszeniem ciąży. Kontroluje się stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) oraz FT3 i FT4. Odpowiedni poziom hormonu TSH sprawia, że tarczyca w prawidłowy sposób wydziela hormony FT3 i FT4. Zbyt duże stężenie TSH we krwi powoduje ich niedobory i tym samym niedoczynność tarczycy, a gdy poziom jest zbyt niski – pojawia się nadczynność.

Testy sprawdzające stężenie hormonów tarczycy najlepiej zrealizować w 3. cyklu po poronieniu. Konieczne jest przebadanie poziomu wszystkich trzech hormonów – tylko wtedy wynik będzie pewny.


Data publikacji: 13/02/2017, Data aktualizacji: 11/12/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?