Badania glukozy w ciąży - na czym polegają i jak się przygotowaćBadaniaprenatalne.pl

Badania glukozy w ciąży

Badania glukozy w ciąży

Badania glukozy w ciąży pozwalają sprawdzić, czy ciężarna nie choruje na cukrzycę, w tym cukrzycę ciążową. Badania cukru wykonuje się minimum 2 razy: na początku ciąży – poziom cukru na czczo oraz tzw. krzywą cukrową między 24 a 28 tygodniem. Nieprawidłowe wyniki pozwalają szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Badania glukozy w ciąży – poziom cukru na czczo

Ten test wykonywany jest na początku ciąży, w 9-10. tygodniu. W laboratorium oznaczana jest ilość glukozy w surowicy krwi. Badanie polega więc na pobraniu krwi od kobiety i późniejszej analizie. Aby badanie było wiarygodne, należy być na czczo – najlepiej wykonać je więc z samego rana.

Nawet jeśli wynik tego testu jest prawidłowy, w późniejszym etapie ciąży konieczne jest przejście kolejnych badań glukozy. Jeśli natomiast stężenie glukozy jest zbyt wysokie, może to świadczyć o cukrzycy. Konieczne jest wtedy udanie się do diabetologa i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Badania glukozy w ciąży – krzywa cukrowa – na czym polega badanie?

Badanie to podzielone jest na 2 etapy: w pierwszym kobiecie pobierana jest krew żylna na czczo, w drugim – 2 razy po wypiciu glukozy. W zależności od laboratorium, glukozę należy kupić samemu w aptece lub wypić tę, którą oferuje placówka. 50 lub 75 gramów glukozy rozpuszcza się w 150-200 ml wody, a powstały roztwór należy wypić w ciągu kilku minut.

Po 60 minutach krew pobierana jest drugi raz, a po kolejnej godzinie – trzeci. Nie należy w czasie oczekiwania opuszczać laboratorium, by nie forsować organizmu. Należy pamiętać, by zarezerwować sobie na badanie minimum 3 godziny.

Badania glukozy w ciąży – krzywa cukrowa – jak się przygotować?

Aby badanie wiarygodne, warto się do niego odpowiednio przygotować. Test powinien być przeprowadzany wtedy, kiedy kobieta jest zdrowa – nawet niewielkie przeziębienie powinno zostać wyleczone. Przed badaniem nie należy być również na diecie nisko węglowodanowej, która mogłaby zaburzyć wynik. Warto zrezygnować z wysiłku fizycznego 24 godziny przed testem, a z jedzenia 12 godzin przed. W czasie picia glukozy niektóre kobiety mogą doświadczyć mdłości, dlatego, w miarę możliwości, warto przyjść do laboratorium z osobą towarzyszącą.

Badania glukozy w ciąży – krzywa cukrowa – o czym informuje wynik?

Jeśli wynik pierwszego badania glukozy w ciąży (wykonywanego w 9-10. tygodniu) był prawidłowy, natomiast krzywa cukrowa pokazuje przekroczenie normy – ciężarna choruje prawdopodobnie na tzw. cukrzycę ciążową. Lekarz skieruje wtedy kobietę na dalsze badania oraz do diabetologa. Jeśli wynik jest natomiast prawidłowy i mieści się w normie – zarówno na czczo, jak i po wypiciu glukozy – wszystko jest w porządku.

Zobacz też: Test na ojcostwo w ciąży?

Badania glukozy w ciąży – jak leczyć cukrzycę w ciąży?

Niewielkie przekroczenie norm zwykle można uregulować specjalną dietą, która polega na zmniejszeniu spożycia cukrów prostych (słodycze, białe pieczywo, owoce etc.). Tylko niewielka liczba kobiet musi rozpocząć leczenie insulinowe. Po urodzeniu cukrzyca ciążowa najczęściej przechodzi, jednak dla pewności warto po jakimś czasie wykonać krzywą cukrową raz jeszcze.

Nieleczona cukrzyca w ciąży może nie tylko odbić się na zdrowiu przyszłej mamy, ale również jej dziecka. Może ono również zachorować na cukrzycę, mieć skłonność do otyłości, makrosomię, a nawet urodzić się z wadami wrodzonymi. W skrajnych przypadkach nieleczona cukrzyca może powodować poronienia.

Badania prenatalne – anonimowa sonda

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Przeczytaj również:

31/08/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecany artykuł

Przeczytaj inne:
Badanie płci po poronieniu
Badanie płci po poronieniu – jak określić płeć płodu?

Aktualizacja 22 sierpnia 2016 r. Badania ultrasonograficzne pozwalają na określenie płci płodu już w okolicach 20 tygodnia ciąży. Niestety nie każdej matce udaje się utrzymać ciążę do tego czasu. W przypadku wczesnego poronienia określenie płci...

Zamknij