Zakażenie wirusem HPV u kobiet w ciąży

Zakażenie wirusem HPV u kobiet w ciąży

Czy HPV wpływa na płodność

Zakażenie wirusem HPV przenoszone jest najczęściej drogą kontaktów seksualnych. Według badań epidemiologicznych znakomita część społeczeństwa będzie narażona na infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego w trakcie swojego życia. Jej przebieg może przybrać formę pełnoobjawową lub przebiegać bez żadnych dolegliwości. Dotychczas wyodrębniono wiele typów HPV, z czego niektóre typy są odpowiedzialne za późniejsze zachorowanie na nowotwory szyjki macicy.

Czy HPV wpływa na płodność?
Jak leczyć HPV w ciąży?
Jak długo rozwija się HPV?
Czy HPV zawsze prowadzi do raka?

Czy HPV wpływa na płodność?

Częstym zmartwieniem kobiet zainfekowanych wirusem HPV jest ich płodność i możliwość zajścia w ciążę. Według najnowszej analizy danych stwierdzono, że zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego jest potencjalnych czynnikiem ryzyka niepłodności u kobiet, ale nie jest jej niezależną przyczyną. Wciąż prowadzone są dalsze badania w tym zakresie.

Jak leczyć HPV w ciąży?

Leczenie zakażenia HPV powinno zostać wdrożone, gdy zostanie stwierdzona obecność brodawek na narządach płciowych. U kobiet w ciąży zalecana jest interwencja zabiegowa polegająca na chirurgicznym wycięciu zmian lub ich łyżeczkowanie. Zastosowanie ma również krioterapia z wykorzystaniem ciekłego azotu, laseroterapia, chemiczna koagulacja kwasem trójchlorooctowym i elektrokoagulacja. Używana powszechnie podofilotoksyna w zwalczaniu brodawek jest przeciwwskazana w trakcie trwania ciąży i karmienia piersią.

Jak długo rozwija się HPV?

Wirus HPV może pozostawać w stanie uśpienia przez wiele od czasu zakażenia, nigdy nie powodując żadnych dolegliwości. Jednakże u niektórych osób dochodzi do wykształcenia się kłykcin narządów płciowych średnio od jednego do trzech miesięcy od zainfekowania, a w szczególnych przypadkach nawet później. W skrajnych przypadkach wirus HPV może pozostawać uśpiony w organizmie przez wiele lat. W tym czasie wirus namnaża się w komórkach i może się rozprzestrzeniać nie dając żadnych objawów.

Czy HPV zawsze prowadzi do raka?

Wirusa HPV można rozróżnić typy niskoonkogenne (typy 6 i 11), które są głównie odpowiedzialne za brodawki narządów płciowych oraz onkogenne, wśród których typy 16 i 18 są stwierdzane w około 70% przypadków raka szyjki macicy. Ponadto udowodniono obecność DNA wirusa HPV w prawie 100% nowotworów szyjki macicy, dlatego diagnostyka wirusologiczna oraz profilaktyka z zastosowaniem szczepień ochronnych jest istotnie ważna.

 

Oceń

Data publikacji: 25/07/2022, Data aktualizacji: 23/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *