Test NIFTY - warto dowiedzieć się o nim więcej

Test NIFTY – warto dowiedzieć się o nim więcej

Na czym polega test NIFTY,Wskazania do wykonania testu NIFTY,Przeciwwskazania do wykonania testu NIFTY ,Jaki może być wynik testu NIFTY

Badania prenatalne wciąż stanowią tajemnicę i temat tabu. Wiele się zmieniło i na rynku istnieją również nieinwazyjne procedury takie jak na przykład test NIFTY. To badanie bezpieczne dla matki oraz dziecka i daje bardzo wysokie prawdopodobieństwo poprawnego wyniku. Stosując się do wskazań lekarza, jeszcze na etapie ciąży można sprawdzić, czy dziecko cierpi na przypadłości genetyczne i spokojnie przejść przez resztę ciąży.

• Na czym polega test NIFTY?
• Wskazania do wykonania testu NIFTY?
• Przeciwwskazania do wykonania testu NIFTY
• Jaki może być wynik testu NIFTY?

Na czym polega test NIFTY?

Test NIFTY jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które pomaga w rozpoznaniu u płodu możliwych wad genetycznych. Wykonuje się je pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży. Jest to stosunkowo nowy test w profilaktyce prenatalnej, jednak aktualnie należy do tych najczęściej wykonywanych i polecanych przez lekarzy. Badanie służy do wczesnego wykrywania wad genetycznych u płodu, dzięki czemu wiadomo, czy nastąpiła zmiana struktur lub liczny chromosomów w komórkach płodu, między innymi chodzi o zespół Downa lub chorobę Jakobsena. Test NIFTY uchodzi za niezwykle wiarygodny w stosunku do innych tego rodzaju testów, ponieważ statystycznie, w skali światowej, nastąpiło bardzo niewiele zafałszowanych lub błędnych wyników.

Wskazania do wykonania testu NIFTY

Test poleca się każdej kobiecie w ciąży, jednak szczególnie powinny mieć go na uwadze panie, które ukończyły 35 rok życia. Wykonanie badania zaleca się także po prostu paniom, które chcą zdecydować się na bardziej nieinwazyjne badanie prenatalne lub istnieją ku nim przeciwwskazania. Test NIFTY poleca się także kobietom, które przeszły zabieg in vitro. Jednak należy pamiętać, że pomimo wyszczególnionych zaleceń, naprawdę warto wykonywać test niezależnie od wieku, chorób występujących w rodzinie lub przebyte przez przyszłą mamę choroby.

Przeciwwskazania do wykonania testu NIFTY

Lekarze odradzają wykonywanie badania, gdy dochodzi do ciąży mnogiej. Wykluczające jest także przechodzenie przez jakiekolwiek terapie z udziałem komórek macierzystych, wcześniejsze wykonywanie transfuzji krwi (pół roku przed zajściem w ciążę) lub przeszczep narządów. Zawsze jednak należy się przede wszystkim skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jaki może być wynik testu NIFTY?

Wynik testu NIFTY zawiera przede wszystkim informacje, czy dziecko urodzi się z wadą genetyczną, np. 6 trisomii, choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci, czy któreś z mikroduplikacji genetycznych, które są niezwykle rzadkie, jednak NIFTY wykrywa je z dużą skutecznością.

Oceń

Data publikacji: 04/12/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.