Wśród różnego rodzaju badań prenatalnych test NIFTY Pro stanowi jeden z nieinwazyjnych sposobów na zbadanie poprawnego kształtowania się płodu. Jednocześnie cechuje go czułość na poziomie 99% a także szeroki zakres wynikowy. Stwierdza on bowiem prawdopodobieństwo występowania aż 94 potencjalnych chorób płodu.
Czy test nifty pro jest wykonywany w Chinach?
Jak wygląda test nifty pro?
Co jest potrzebne do testu nifty pro?
Czy test nifty pro jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
Test NIFTY Pro został opracowany w laboratorium BGI w Hongkongu. Choć do niedawna można było wykonać go w Polsce na licencji udzielonej przez BGI miał on dużo niższy zakres wynikowy, a co więcej – nie ubezpieczał on pacjentki w przypadku wskazania fałszywie negatywnego wyniku. Z tego względu aktualnie wszystkie testy NIFTY Pro odbywają się wyłącznie w laboratorium BGI w Hongkongu.
Testy NIFTY Pro polega na pobraniu od kobiety próbki krwi ciężarnej kobiety celem poddania analizie tak zwanego wolnego DNA, dzięki czemu możliwe jest wskazanie ewentualności wystąpienia rozwoju wad chromosomowych. Na test NIFTY Pro można umówić się za pomocą formularza online z wykonującą test NIFTY Pro placówką medyczną po uprzednim wypełnieniu ankiety zawierającej istotne pytania dotyczące przebiegu ciąży oraz po wpłacie zadatku na rzecz zakupu indywidualnego zestawu niezbędnego do przeprowadzenia testu. Pobieranie próbki trwa około 20 minut.
Aby wykonać test NIFTY Pro należy wypełnić przygotowany przez placówkę medyczną formularz zawierający szczegółowe pytania dotyczące badania, między innymi wiek ciąży, jej rodzaj (pojedyncza czy mnoga) czy rodzaj zażywanych w trakcie ciąży leków. Do przeprowadzenia testu jest również potrzebny zadatek w celu wysłania indywidualnego zestawu z unikalnym numerem, który będzie dostępny dla pacjentki w dniu badania.
Ze względu na swój nieinwazyjny charakter test NIFTY Pro jest całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży w większości przypadków. Nie zaleca się jego wykonywania w przypadkach występowania ciąży bliźniaczej, przebytej terapii komórkami macierzystymi bądź po odbytej transfuzji krwi.
Data publikacji: 30/03/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021